Den hemliga julgåvan – Jenny Fagerlund

När Lollos författarpseudonym hotas att avslöjas av en skvallertidning väljer förlaget att föregå tidningen genom att presentera Lollo och en bokturné. För att få kontroll över situationen bestämmer hon att den ska gå genom Norrbotten.

Bokturnén passar trots allt perfekt då sonen Filip ska fira jul med sin pappa och Lollo är ensam. Nu kan hon strunta i julen helt och hållet och fokusera på resan i stället. Dessutom kan hon hjälpa Harriet, en äldre kvinna vars liv har vänts upp och ner, och som behöver hjälp att nysta i en hemlighet som rör hennes förflutna.

Men resan blir inte riktigt som de tänkt sig. Samtidigt som familjehemligheter kommer upp till ytan brottas Lollo med sitt eget förflutna. Kommer hon kunna försonas med sig själv? Och kan julstämningen infinna sig när julafton närmar sig?

Kommentar:
Den hemliga julgåvan är tredje delen i Gärdetserien, men den funkar fint att läsa fristående. Den här gången handlar det om författaren Lollo som skriver under pseudonym, men hennes riktiga identitet läcks ut. För att ta kontroll över situationen beger hon sig på bokturné till Norrbotten. Hon har med sig Harriet, en äldre dam som är på jakt efter sitt förflutna.

Det är vintrigt och mysigt, och det är fina miljöer. Lollo och Harriet bildar en fin gemenskap och hjälper varandra med sina respektive uppdrag – Lollo som skyr offentligheten och har scenskräck får hjälp av Harriet, och Lollo hjälper Harriet att spåra sin egen släkthistoria genom de olika byarna och samhällena. Under road tripen dyker det upp andra gamla bekanta, kärlekar, en hittehund, och inte minst ännu fler dolda hemligheter. Vintermys deluxe – och julstämning finns det också!

Och så, alla sörländska författare, redaktörer och korrekturläsare, nu tar vi det en gång för alla: Det här fordonet man färdas med på vintern heter skoter eller snöskoter. Inte scooter. S K O T E R.

Fakta:
Förlag: Bookmark
Antal sidor: 350
Utgivningsår: 2025