Tinna – Satu Rämö

I en avlägsen dal på den isländska landsbygden hittas en kropp söndersliten av korpar. En detalj får brottsutredaren Hildur att misstänka mord – och med hjälp av sin moster Tinna väcks minnet av ett gammalt fall till liv. Spåren leder bakåt, till en gärningsman Hildur en gång mött, och till hennes egen familjs allra sista hemlighet.

Samtidigt kallas Jakob hem till Finland för att bistå i ett fall med kopplingar till Island. Någon från det förflutna har återvänt, och Jakob måste stänga en dörr han hållit öppen alltför länge.

Kommentar:
Tinna är den femte delen i Hildurserien, efter HildurRósa & BjörkJakob och Rakel. Jag tycker väldigt mycket om den här serien – främst för miljöerna och människorna. Kanske att den tappade lite fart redan i förra delen, och det fortsätter tyvärr även här. Det är lite för rörigt, lite för långsamt och lite för ospännande. Men det är trots allt en serie som håller ganska hög nivå, även i sina sämre stunder.

Jag ser fram emot nästa del – för slutet skvallrar om att det lär komma minst en del till. Och den utvecklingen blir rolig att följa.

Fakta:
Förlag: Forum
Antal sidor: 360
Utgivningsår: 2026