Bokhandeln vid havet – Kristan Higgins

Harlow Smith lever livet hon alltid längtat efter. Hon hyr en lägenhet i sin morfars hus på Cape Cod, driver ortens lilla bokhandel och är mer eller mindre lyckligt singel. Men en dag kliver en ung kille in i bokhandeln. Hans namn är Matthew Walker, och för sjutton år sedan adopterade Harlow bort honom. Och ända sedan dess har hon lyckats hålla honom hemlig. Fram tills nu.
Alla i Cape Cod blir oerhört chockade. Familjen Smith har alltid varit ortens mest eftersträvansvärda, och hur kan den ”tråkiga systern” som driver bokhandeln med sin gamla morfar ha ett hemligt barn i bagaget?
Kommentar:
När man suktar efter lite romantisk eskapism med sommarkänsla så är Kristan Higgins ett säkert kort. Ingen kan mäta sig med henne när det gäller att framkalla akut längtan efter att bo i någon charmig New England-småstad vid havet.
Det är alltid så himla mysigt i Higgins romaner – trots att de alltid innehåller tunga ämnen. Den här gången står adoption och familjehemligheter i fokus. Det är känslosamt men med en stor portion värme, romantik och gemenskap. Jag gillar verkligen att umgås med Harlow och hennes familj.
Däremot tycker jag nog att det här är den sämsta i raden av Higgins böcker (jag har tidigare läst Vi möts på Sheerwater, Tillbaka till Stoningham, På andra sidan Hudson River och Hem till Scupper Island.) Det blir nog lite för tillrättalagt den här gången, och slutet kommer väl så hastigt. Men det är absolut en läsvärd verklighetsflykt, precis som allt annat av Higgins.
Fakta:
Originaltitel: A little ray of sunshine
Förlag: Printz Publishing
Antal sidor: 354
Utgivningsår: 2024