Tigerns år – Fredrik Lundberg

En grupp turister försvinner i Kongos djungel. Två av dem är svenskar. Året är 1998. Ingen vet varför de försvann och vad som har hänt dem. En av dem som försöker ta reda på det är Lars Ferm, en ambitiös och driven reporter på TVSverige, landets största kommersiella kanal. Snart inser Ferm att han har gett sig in i en farlig situation som övergår hans vildaste fantasi.
De kidnappades öde hamnar i den svenska regeringens händer och Lars Ferm blir alltmer besatt av att avslöja sanningen, men ju närmare han kommer, desto mer riskerar han sitt eget liv. I skuggan av en afrikansk rebelledare måste Lars kämpa för att inte bli nästa offer.
Kommentar:
Tigerns år är en spännande – och rolig – thriller som utspelar sig i Stockholms tv-värld och i Afrikas djungler, allt inramat av 90-tals nostalgi. Jag gillar verkligen den tidstypiska andan och skildringen av nyhetsredaktionen. Det känns verkligen som att man är med på plats.
Jag gillar också de lite annorlunda miljöerna när vi rör oss i gränslandet mellan Kongo, Uganda och Rwanda, och det är spännande att följa hur det ska gå för de kidnappade turisterna.
Uppföljaren Kaninens år kommer senare i år.
Fakta:
Förlag: Piratförlaget
Antal sidor: 354
Utgivningsår: 2024