Senaste inläggen
- Faller jag, faller du – Krillan Ahlsén
- Skarp – Helena Dahlgren
- Tyrannens tid: Om Sverige under Karl XII – Magnus Västerbro
- Mad About You – Mhairi McFarlane
- Finlay Donovan Is Killing It – Elle Cosimano
- Skilsmässan – Moa Herngren
- Damaskus – Iben Albinus
- Natriumklorid – Jussi Adler-Olsen
- I dina händer – Malin Persson Giolito
- Mörkret under ytan – Gabriella Ullberg Westin
- Kates besynnerliga pysselbutik – Ali McNamara
- Karlstad Zoologiska – Hanna Hellquist
- Till minne av en mördare – Pascal Engman och Johannes Selåker
- Hon kallades hemmasittare – Nadja Yllner
- Lantbiblioteket vid älven – Josefin Eman
Det här är den bästa blogg jag någonsin sett, jag älskar böcker och har nu hittat en hel hög som just nu står på min önskelista!
"Books are the plane, and the train, and the road. They are the destination, and the journey. They are home."
Jag älskar citaten du skriver på din blogg. Jag tar ofta fram papper och penna och skriver ner dom själv. Hur hittar du citaten? Tar du dom från böcker du läser? Wikiquotes? Eller söker du någon annanstans? Var hur när? Jag är sugen på att gotta mig i olika citat om böcker och läsning 🙂
Tack för uppskattning!
Frida: Jag samlar på mig hela tiden, om jag läser en bok eller snubblar över något fint så skriver jag upp det, ibland när jag har tråkigt sitter jag och googlar efter fler. Men jag har inte en enda källa utan många olika. På goodreads.com finns det massor av citat.
Ja, det är det!
JA!
Sa sant!!!