Öppet schakt – Titti Persson

Efter en blöt fest hittas femtonåriga Claras livlösa kropp i ett gruvhål intill festplatsen i Boda. Polisen avskriver det snabbt som en olycka, men i byn börjar ryktena gå och tanken på hämnd pyr på flera håll.

Två år senare anlitas spökskrivaren Milla för att skriva en bok om Clara. Under arbetet blir hon alltmer besatt av att ta reda på vad som hände den där kvällen vid gruvan. Men att Milla, som flyttat från byn till
Stockholm, kommer och rotar bland begravda hemligheter ses inte med blida ögon. Och snart får hennes jakt på sanningen förödande konsekvenser – för byn, för henne själv och inte minst för hennes tolvåriga
dotter.

Kommentar:
Öppet schakt är en trevlig spänningsroman – det är inte krypande otäckt men det är ändå rejält spännande läsning som är svår att lägga ifrån sig.

Det handlar om Milla som anlitas som spökskrivare för att skriva en true crime om en mördad tonåring. Hon återvänder till sin uppväxtby, men det är inte helt enkelt eller positivt att återvända och konfronteras med gamla minnen och känslor. Jag tycker om Milla och hela hemvändarbiten.

Historien bjuder också på en del twister och vändningar som överraskar, och jag både hoppas och tror att vi kommer att få fortsätta följa Milla i fler böcker.

Fakta:
Förlag: Harper Collins Nordic
Antal sidor: 336
Utgivningsår: 2025