Access all areas - Anders Tengner

"Det var bättre förr" konstaterar Anders Tengner i efterordet till den här boken, och det är också den tanken som slår mig hela tiden när jag läser. Det klimatet som rådde, öppenheten, lättillgängligheten, möjligheten att komma nära artisterna utan ett stort management som står ivägen.. vilken drömtillvaro!

Anders Tengner har varit en stor del av min, och många andra 70-talisters, uppväxt. Jag lusläste hans reportage i OKEJ, var avundsjuk på alla idoler han träffade, och drömde om att själv bli rockjournalist en dag. (Blir ni nyfiken på denna bok bör ni också kolla in Boken om OKEJ.)

Det är imponerande vad han har varit med om, och det är så roligt att han grävt i sina minnesbankar och förråd för att sammanställa delar av allt detta. Det är minnen, utdrag från intervjuer, både tidigare publicerat och opublicerat material, och exempelvis finns hela den beryktade Svar Direkt-debatten om W.A.S.P återgiven, vilket bjuder på många skratt. (Allt kanske inte var bättre förr, trots allt...)

Anders Tengner är i grund och botten ett fan, inte en journalist, och det är det som gjort honom så unik och respekterad. Hans intresse för och kunskap om banden och musiken ledde till att banden tog honom på allvar, ofta rådfrågade honom och i många fall också blivit personliga vänner. Anders har blivit hembjuden till dem, haft dem hemma hos sig, barnvaktat deras barn, namngett låtar, sparkat bandmedlemmar och så vidare. Och den betydelse han haft för att sprida hårdrocken i Sverige kan inte nog understrykas.

Boken består av 17 kapitel, vart och ett dedikerat till ett band/artist. De bästa kapitlen är The Runaways (där allting började), Kiss och Deep Purple-familjen med Whitesnake, Rainbow, Ian Gillan och Glenn Hughes. Inte för att de är mina favoritband, tvärtom, utan för att det är dem som Anders har mest att berätta om. Det är snudd på fantastisk läsning.

Alice Cooper har skrivit bokens förord. Det är stort.

Fakta:
Förlag: Norstedts
Antal sidor: 458
Utgivningsår: 2011
Första meningen: Sweden wasn't a huge market for Alice Cooper until Anders Tengner helped break us there.

Finns på
Bokus och Adlibris.
Andra som bloggat om boken är
Hellre barfota än boklös och Jag och böcker.

Second chances - Martina Reilly

Jag hittade den här boken i en reahög under mitt Dublinbesök i höstas. Jag var ute efter några nya, irländska författare och då Martina Reilly jämfördes med Marian Keyes på omslaget så var det ett ganska givet val.

Just den här boken visade sig att inte ha särskilt mycket med Marian Keyes att göra, jag tror att jämförelsen avser Martinas tidigare böcker som hon skrivit under namnet Tina Reilly. De verkar vara mer fluffig chick-lit. Second chances är en betydligt allvarligare historia.

För fjorton år sedan hittades Lizzie Walshs syster Megan död, blåslagen och uppspolad på stranden. Megans vän Joe, som var den sista som såg henne i livet, döms mot sitt nekande till livstids fängelse för mord.

När Megan dör så stannar livet för Lizzie. Hon flyr småstaden till Dublin och börjar arbeta som telefonrådgivare på en hjälplinje. Ett sätt att hjälpa andra när hon själv inte kunde rädda sin syster. En dag ser Lizze på en man på gatan. Det är Joe. Joe som blivit benådad för gott uppförande. Hon börjar förfölja honom, hon måste få se var han bor och hur han har det. Hur kan han få gå fri på gatorna och leva ett normalt liv, när hennes syster inte kan det?

Joe känner inte igen Lizzie, som bara var ett barn när Megan dog, och långsamt börjar hon nästla sig in i hans liv. Hans stora passion är duvor och duvrace, något som Lizze låtsas vara intresserad av för att komma honom närmare. Men hela tiden är tankarna på hämnd närvarande, hon blir som besatt av att skada honom och hans älskade duvor. Men är det lösningen? Kommer hämnden att läka Lizzies sår?

Det är i botten en mörk historia, och det riktigt knyter sig i magen av olust när man följer Lizzies planer. Man vill bara hejda henne "nej, gör det inte". Man vet ganska väl åt vilket håll historien slutar, men det är också en oväntad twist på slutet. Trots det allvarliga ämnet så är det underhållande läsning, som dessutom är kryddad med en hel del humor. Jag läser gärna fler böcker av Reilly!

Martina Reilly finns inte översatt till svenska.

Fakta:
Förlag: Sphere
Antal sidor: 374
Utgivningsår: 2009
Första meningen: There was silence as the jury filed in.

Finns på Bokus och Adlibris.

Naomi & Elys kyssförbudslista - Rachel Cohn och David Levithan

Naomi och Ely har vuxit upp i samma hus och varit oskiljaktiga sedan de var små. De är bästa vänner och Naomi älskar (och är förälskad i) Ely, och Ely älskar Naomi (men föredrar killar).

För att ingen ska komma i vägen för deras vänskap skapar de en kyssförbudslista över personer som ingen av dem får kyssa. Och det fungerar bra - tills ett ödesdigert litet tuggummi dyker upp på fel plats vid fel tillfälle och rubbar deras relation i grunden. Och så var det ju det där med Bruce, Naomis pojkvän, som är så tråkig att det inte finns anledning att sätta honom på listan, väl?

Kommentar:
Jag är ett stort fan av Rachel Cohn & David Levithan. Parets andra böcker, Nick & Norahs oändliga låtlista och Dash och Lilys utmaningsbok har varit hur charmiga och oemotståndliga som helst, men titeln och omslaget till Naomi & Elys kyssförbudslista har inte lockat mig till läsning, förrän nu när jag fyndade den för 19 kr och tänkte att jag ger den en chans trots allt.

Men jag kanske skulle ha låtit bli att läsa den. Det här var inte alls särskilt bra. Den saknar helt den där magin och charmen som gjorde de tidigare böckerna nästan självlysande. Det är för många berättarröster, de är inte särskilt intressanta, och jag blir inte särskilt berörd.

Synd, tycker jag, jag vet ju att författarna kan så mycket bättre.

Fakta:
Förlag: Pocketförlaget
Antal sidor: 252
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Jag ljuger hela tiden.

Finns på Bokus och Adlibris.
Andra som bloggat om boken är: Massor av ord, TonårsbokenSagan om sagorna och Bokgläntan.


God Jul-iga omslag


Jag säger God Jul till alla bloggläsare och bloggvänner med en samling juliga omslag. Hoppas ni får en skön och avkopplande julhelg med massor av tid för bokläsning!

Miracle on Regent Street - Ali Harris

Evie Taylor lever ett anonymt och osynligt liv som "lagertjej" på Hardy's, ett anrikt varuhus som har sina bästa dagar bakom sig. Kunderna sviker och väljer hellre nya, fräscha ställen på trendiga butiksgatan.

Det är veckorna innan jul, och det ryktas om att Hardy's ska säljas. Evie sätter en plan i verket för att vända på siffrorna. Hon har tre veckor på sig att åstadkomma ett mirakel.

Och det är lite av en modern saga kan man kanske säga. Det handlar om att ta tillbaka julen från det kommersiella och istället fokusera på tradition och nostalgi. Historien har såna förutsättningar som borde tilltala mig, men jag blir inte så imponerad.

Främst, för att jag inte tycker särskilt mycket om Evie. Hon är så självutplånande och samtidigt så driftig, och de bilderna går inte ihop. Hon har jobbat på Hardy's i två år, och kollegorna vet inte ens vad hon heter. De kallar henne Sarah efter hennes företrädare, och hon bryr sig inte om att rätta dem. Sen träffar hon en tjusig amerikan som tror att hon är Carly, en tjej som är assistant manager på modeavdelningen och som Evie avundar, och hon börjar dejta honom, som Carly. Jag förstår inte varför hon inte berättar vem hon är och vad hon heter. Och samtidigt lyckas hon locka tillbaka alla kunder till Hardy's med hemliga nattliga omskyltningar och ombyggnationer på olika avdelningar. Det blir lite för otroligt och ologiskt, till och med för mig.

Men inte är det dåligt, det är bara inte så bra som det hade kunnat bli och som jag hade förväntat mig. Boken är förresten skriven i presens, något som jag oftast stör mig på, men här funkar det faktiskt riktigt bra. En halvbra chicklit, läsvärd men ingen höjdare, och den hade mått bra av att kortas en hel del. Och jag tror att historien skulle passa mycket bättre som film än bok.

Fakta:
Förlag: Simon & Schuster
Antal sidor: 492
Utgivningsår: 2011
Första meningen: I gaze out of my bedroom window into the dark winter morning as the snowflakes fall softly outside.

Finns på Bokus och Adlibris.


Bokhyllan - v.50



Det här är Anita, ett bokhyllesystem bestående av bokstäver så att du själv kan kombinera ihop din egen hylla. Bokstäverna finns i två olika storlekar, för vägg och golv, och i fyra olika färger.

Designer är Richard Mollon och bokstäverna finns tillgängliga via Quattria. Där finns också en Anita Configurator där du kan skriva in dina bokstäver eller ord, och se hur de blir som en hylla.

En stol säger mer än tusen ord



Här är tre bokomslag där stolar får tala. Och visst talar dom?

Dash och Lilys utmaningsbok - Rachel Cohn och David Levithan

Mellan de bekanta bokryggarna i favoritbokhandeln hittar Dash en röd anteckningsbok. Han öppnar den. Och sedan gör han precis vad den säger åt honom att göra.

En bok som utspelar sig i juletid, i New York, på en bokhandel, skriven av författarna till en av mina absoluta favoritböcker när det gäller hög mysfaktor (Nick & Norahs oändliga låtlista), måste jag ju bara älska. Och visst gör jag det, det går inte att stå emot den här charmiga historien!

Historien utspelar sig alltså i New York, och tar sin början i bokhandeln Strand där Dash hittar en gömd anteckningsbok på en av hyllorna. Dash är ensam i stan över julen, hans mamma tror att han är hos pappan, och pappan tror att han är hos mamman, vilket passar honom perfekt eftersom han hatar allt vad jul heter. I boken finns en utmaning som han tar sig an, och han hittar i sin tur på ett nytt uppdrag till bokens ägare.

Bokens ägare, Lily, älskar julen. Men inte i år. Hennes föräldrar har åkt till Fiji och lämnat henne ensam med brodern som mest bara ägnar sig åt sin pojkvän. Men så kommer anteckningsboken in i bilden. Och när så Dash nappar på uppdraget i hennes utmaningsbok är det början på ett spännande äventyr.

De turas om att hitta på ledtrådar och utmaningar i anteckningsboken, som de gömmer på olika ställen runt om i New York. Under dagarna som går lär de känna varandra, och öppnar upp sig, utan att någonsin ha träffats. Och vad händer om och när de ses?

Cohn och Levithan har skrivit vartannat kapitel var, precis som de brukar göra, och det fungerar utmärkt även den här gången. Det är en underhållande, sprudlande och charmig historia med mycket (över)analyserande och filosoferande fram och tillbaka, och sånt faller jag för. Jag gillar också det här "analoga" sättet att kommunicera, fjärran från mobiler, Facebook och chat. Och jag gillar den snygga blinkningen till Nick & Norah i form av ett väggklotter.

Riktigt underhållande New York-mys!

Fakta:

Förlag: X Publishing
Antal sidor: 307
Utgivningsår: 2011
Första meningen: Tänk dig följande: Du går runt i din favoritbokhandel och tittar i hyllorna.

Finns på Bokus och Adlibris.
Andra som bloggat om boken är Bokomaten och Bokclara.

Den här bloggposten innehåller nötkräm

Det pågår en tyst katastrof. En katastrof som varje dag dödar 21 000 barn under fem års ålder. De flesta barnen dör av näringsbrist, diarré eller andra sjukdomar. De dör av orsaker som med enkla medel skulle kunna förebyggas. Det som saknas är vaccin, medicin, rent vatten och näringsriktig mat. Saker som UNICEF kan leverera. Saker som vi tillsammans kan leverera.

Den här bloggposten är mitt sätt bidra. För i och med att jag publicerar den här bloggposten blir inte bara fler uppmärksammade på den tysta katastrofen utan dessutom innebär det att re:member skänker sex påsar av den nötkräm som UNICEF använder vid behandling av undernärda barn. Tre påsar nötkräm om dagen är allt som krävs för att ett barn som lider av undernäring ska kunna överleva.

Har du också en blogg och vill göra något viktigt i jul? Hämta bloggmaterial här! Tillsammans räddar vi barns liv.

PS. Vill du köpa fältprodukterna som räddar barns liv, besök UNICEFs gåvoshop. Du kan välja ett snyggt gåvobevis designat av bland annat Tove Styrke eller Elsa Billgren att ge bort i julklapp

Julens finaste gran

Källa: Bookshelf Porn

Kvinnan i rummet - Jussi Adler-Olsen

En vinterdag 2002 försvinner den unga och lovande politikern Merete Lynggaard spårlöst. Medierna kastar sig över fallet och börjar spekulera vilt om allt ifrån självmord och mord till kidnappning och frivilligt försvinnande. Polisen inleder snart en stor utredning men den blir resultatlös. Merete är som uppslukad av jorden.

Några år senare är kriminalinspektör Carl Mørck tillbaka på jobbet efter en traumatisk händelse där han och två kollegor blivit nedskjutna. Ena kollegan dog och den andre är förlamad. Carl är fysiskt oskadd men plågas av djupa skuldkänslor gentemot sina kollegor.

När Carl Mørck får ansvaret för utredningen av Merete Lynggaards försvinnande börjar det hända saker. Snart är Mørck och hans assistent Hafez el-Assad en hänsynslös förbrytare på spåren. Frågan är om de hittar galningen innan det är för sent?

Kommentar:
Jag håller på att beta av min hög med olästa böcker, och en som legat där rätt länge och väntat på sin tur är den här Jussi Adler-Olsen deckaren. Jag har stämplat den som lite halvtråkig utan att egentligen ha några belägg för det, och nu skäms jag för mitt fördomsfulla antagande. Det här var en riktigt bra och spännande deckare. En bladvändare!

Kriminalinspektör Carl Mørck är en rätt typisk kriminalare. Ensamvarg, strulig, och sargad efter det skottdrama som dödade hans ena kollega och gjorde den andra förlamad. När han återvänder i tjänst efter händelsen så vet inte cheferna riktigt vad de ska göra av honom, så de hittar på att starta upp en coldcase-avdelning vid namn Q, som ska väcka liv i gamla utredningar. Mørck får ansvaret, och hamnar på undantag i en källarskrubb, något han själv är ganska nöjd med, för han har inte tänkt jobba ihjäl sig. Hans team består bara av honom själv och den skärpte assistenten Assad, som är desto mer ambitiös och framåt, och tillsammans börjar de nysta i Merete Lynggaards försvinnande.

Det är full fart, och trots att man ganska tidigt får klart för sig vad som har hänt och vem som ligger bakom Meretes försvinnande så är det ändå riktigt spännande hela vägen fram till sista sidan. Jag kunde inte sluta läsa när jag hade börjat. Både Mørck och Assad är underhållande och jag ser fram emot att följa dem i fler böcker.

Fakta:
Förlag: Bra Böcker
Antal sidor: 349
Utgivningsår: 2011
Första meningen: Hon skrapade fingrarna blodiga mot de hala väggarna och drämde knytnävarna mot de tjocka fönstren, tills hon inte hade någon känsel i händerna längre.

Finns på Bokus och Adlibris.
Andra som bloggat om boken är BokhoraAnnikas litteratur- och kulturblogg, En bok om dagen och
Bokstunder.


Själens osaliga längtan - Audrey Niffenegger

När Elspeth Noblin dör av cancer skänker hon alla sina tillhörigheter och sin vackra lägenhet till sina systerdöttrar, enäggstvillingarna Julia och Valentina. Det finns märkliga krav i testamentet som förbryllar systrarna men trots det flyttar Julia och Valentina in i den fantastiska lägenheten alldeles vid Highgate-kyrkogården i London.

Mycket snart får de kontakt med de besynnerliga grannarna i det gamla huset - från den trevlige korsordsskaparen med tvångssyndrom som bor ovanför dem till mosterns mystiske älskare som lever i våningen under. Men den som påverkar tvillingarna mest är deras döda moster. Hon tycks varken vilja lämna lägenheten eller flickornas liv i fred…

Kommentar:
Jag tyckte så mycket om Audrey Niffeneggers första bok, Tidsresenärens hustru, och hade skyhöga förväntningar inför Själens osaliga längtan. Jag har velat läsa den hur länge som helst, men inte riktigt vågat plocka upp den av rädsla för att bli besviken. Och det blev jag verkligen inte. Det här är en läsupplevelse utöver det vanliga, och den är till och med ännu bättre än Tidsresenärens hustru.

Det är vackert och vemodigt, och den griper tag i mig på ett alldeles speciellt sätt. Jag blev illa till mods, fast på ett behagligt sätt, hur konstigt det än kan låta. Och den lämnade mig alldeles tom och kall när jag hade läst ut den.

Men det är också en udda bok, man måste tro på gengångare och ett liv efter döden. Liksom med tidsresandet i Tidsresenärens hustru så är Audrey Niffenegger riktigt bra på att förankra det där främmande och "konstiga" i verkligheten så att det inte alls känns särskilt märkligt utan istället helt naturligt. I alla fall jag köper det med hull och hår.

Karaktärerna är också speciella. Till en början tyckte jag inte om dem, inte någon av dem, men det förändrades i takt med berättelsens gång och slutade med jag älskar dem nästan allihopa. Och det hör inte till vanligheterna med sådana helomvändningar.

Kyrkogården som hovrar över hela berättelsen är även den nästan som en huvudperson. Jag har en speciell dragning till gamla kyrkogårdar, (jag spenderade t.ex. en dag av min bröllopsresa med att strosa runt Zentralfriedhof i Wien), och fann det högst fascinerande att läsa om Highgate och dess historia.

Själens osaliga längtan
berörde mig otroligt starkt, och den åker direkt upp på listan över mina all-time favoritböcker.

Fakta:
Förlag: Bonnier Pocket
Antal sidor: 434
Utgivningsår: 2011
Första meningen: Elspeth dog medan Robert stod framför en automat och betraktade en stråle te som sprutade ner i en liten plastmugg.

Finns på Bokus och Adlibris.
Andra som bloggat om boken är Fiktiviteter, Bokhora, En full bokhylla är en rikedom, Boktoka, Bokmalan, Idas bokblogg, Bokomaten, Du är vad du läser och Cinnamon Books.


Bokhandväska till julfesterna


Jag har tidigare bloggat om hur man kan förvandla en gammal bok till handväska. Här är en lite mer festlig variant i blått och guld, perfekta partyväskan för boknörden. Den både rymmer en bok och är en bok.

Väskan är designad av SamHain Press: Art & Illustration. Just detta ex har sålts, men hon tillverkar väskor på beställning efter önskemål.


From Notting Hill with Love... Actually - Ali McNamara

"She was just a girl, standing in front of a boy... wishing he looked more like Hugh Grant."

Åh vilken härlig bok det här är! Om du som jag är en sucker för romantiska komedier och ler fånigt åt filmscener i stil med "nobody puts Baby in a corner" så kommer du att älska den här boken!

Huvudpersonen Scarlett är en dagdrömmare och romantiker som älskar film och önskar att verkligheten vore lite mer som på vita duken. Hon mer än önskar det, hon är övertygad om att det faktiskt är möjligt att leva sitt liv som på en film, och få det där perfekta och lyckliga "happily ever after".

Hennes fästman David, liksom hennes pappa, tycker att hon borde leva mer i verkligheten och inte vara så mycket uppe i det blå. Hennes bröllop närmar sig, kan hon inte fokusera lite mer på det? David är ju den perfekta mannen för henne, eller?

När hon får chansen att tillbringa en månad i Notting Hill som husvakt så tar hon den direkt. Hon planerar att återvända hem med en lång lista som bevis på att saker som "bara" händer på film faktiskt även händer vanliga människor i vanliga livet. Hon vill bevisa för sig själv och sin familj att det är möjligt, och både medvetet och omedvetet lyckas hon återskapa massor av filmscener från filmer som Notting Hill, Love Actually, Bridget Jones dagbok, Pretty Woman, The Holiday och många fler.

Hon träffar nya vänner, hon blir attraherad av sin granne Sean som är både irriterande och charmerande. Hon börjar leta efter sin försvunna mamma och plötsligt är hon indragen i sin alldeles egna romantiska film.

Och det är en helt oemotståndlig och charmig historia. Det är ett skamlöst frossande i filmreferenser och klyschor, men det är alldeles, alldeles underbart. Det sänder lyckorysningar genom hela kroppen. En perfekt bok att koppla av med mitt i höst-vinter-mörkret och julstressen, helt omöjlig att lägga ifrån sig och jag önskade att den aldrig skulle ta slut.

Boken innehåller också extramaterial med en guide till Notting Hill, ett film quiz, och lite kuriosa om några av Scarletts favoritfilmer.

Fakta:
Förlag: Sphere
Antal sidor: 439
Utgivningsår: 2010
Första meningen: I didn't feel much like Julia Roberts as I emerged from the hot and crowded London underground.

Finns på Bokus och Adlibris.

Samtidigt på ett tak i Chinatown - Ingrid Rudefors

I ett kök i Äppelviken i Stockholm stoppar en elegant, medelålders kvinna sin makes slipsar i diskmaskinen och trycker på startknappen. Sedan lämnar hon huset med bara en resväska.

Det är tidigt 90-tal. Alice har gjort en spikrak akademisk karriär, men nu flyr hon hals över huvud till New York. Där bor hennes dotter Babylonia i en slummig lägenhet i Chinatown med den dystre pojkvännen Gabor. Av misstag blir hon utelåst på brandstegen. Och här börjar Alices äventyr.

I sin fina resdräkt från NK Dam ramlar hon bokstavligen ned i ett annat Manhattan än turisternas. Svartklubbar, gangstrar, sprit och roulett. Under två dygn en varm september möter hon den holländska bartendern Amanda, maffiabossen Sal, exjugoslaven Pavel och inte minst Charles med de stora polisongerna.

Kommentar:
När man läser baksidestexten kan man förledas till att tro att det här är en dråplig komedi, men det stämmer inte. Det är en i grund och botten allvarlig historia om Alice som hals över huvud lämnar sin otrogne man och åker till dottern i New York. Historien är sedan paketerad i en rolig, otrolig, smått absurd och visuell förpackning.

Det är fågelperspektiv över stora delar av berättelsen, det känns som att man svävar ovanför handlingen och ser allt ifrån ovan. Det är en ganska häftig känsla, och inte alldeles vanligt i bokform. På film är det desto vanligare, och det är kanske inte så konstigt att Ingrid Rudefors använder sig av "kameraåkningar" eftersom hon till vardags är filmkommissionär.

Jag gillar miljöskildringarna, myllret i Chinatown, de udda figurerna, ljuden, lukterna. Jag har aldrig varit i New York, men jag föreställer mig att det är precis så här. Jag är inte lika förtjust i slutet som är för avhugget för min smak. Det känns som att den slutar mitt i, innan vi egentligen kommit någon vart.

Fakta:
Förlag: Isaberg Förlag
Antal sidor: 207
Utgivningsår: 2011
Första meningen: I ett kök i Äppelviken står en elegant, medelålders kvinna och bryter ihop.

Finns på Bokus och Adlibris.