#15


Bokgeografi Italien

Nu är det Italiens tur i geografiutmaningen. Här kommer mina svar!

1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i Italien eller är skriven av en författare med anknytning dit.
En av förra årets höjdpunkter för mig var Kärlekens arkitekt av Emilio Calderón. Han är spanjor, men boken utspelar sig i Rom. Det är en spionroman/kärlekshistoria med två katalanska ungdomar, José Maria och Montse, i centrum. De har tagit sin tillflykt till Spanska akademien i Rom för att slippa undan det inbördeskrig som härjar i Spanien. Där hittar de den mytomspunna Skaparens karta och blir snart varse att det finns många som är ute efter den - nazisterna, de allierade och Vatikanen. En spännande, vacker och vemodig bok! 

2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till Italien. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Don DeLillo är född i New York, men hans föräldrar kommer från Italien. Många anser honom vara en av de stora amerikanska författarna. Jag har bara läst en bok av honom, Falling man (som handlar om 11 september attacken) men jag skulle gärna läsa fler. Hans senaste, Omegapunkten, har precis kommit på svenska.

3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till Italien, som du inte läst, men är nyfiken på.

Jag är nyfiken på De oskyldigas orden av Michele Giuttari, en av Italiens ledande kriminalförfattare. Kanske den ledande, jag har inte så bra koll på italienska deckare. Jag har aldrig läst honom, men jag tror att han kan vara en läsvärd författare.


Berättelsen om Esmara - Petra Östergren

Det är i Tornedalen hon har sitt hem, Esmara. Där finns den storslagna och rogivande naturen och den myllrande släkten med matriarken Martta Jo och Gustaf. Och där finns tryggheten och hennes arv, men även mörka minnen från en barndom som inte liknar någon annans.

Det har hunnit bli åttiotal när Esmara lämnar Tornedalen för Stockholm. Hon ska börja på Handelshögskolan och dessutom ta hand om släktens hyreshus på Dalagatan – något som visar sig vara svårare än hon trott och dessutom får de gamla familjestriderna att flamma upp.

Med iver och självförtroende tar sig den egensinniga Esmara ändå an huvudstaden. Hon handlar med fastigheter, knyter vänskapsband och utforskar annorlunda kärlekshistorier. Till slut träffar hon Ludde och livet tar en ny vändning. Men närheten och kärleken väcker också de smärtsamma barndomsminnena – och hon riskerar att förstöra det hon längtar efter allra mest.

Kommentar:
Jag känner till Petra Östergren från diverse debattartiklar om självförsvar och prostitution, men jag känner inte till henne särskilt väl. Hon har även skrivit böcker förut, men Berättelsen om Esmara är hennes skönlitterära debut och första delen i en planerad trilogi.

Jag hade lite svårt att komma in i boken till en början, det är många namn och personer som dyker upp och jag hade svårt att hålla isär dem alla. Men det gav med sig och jag växte ihop med boken. Mycket tack vare de fina skildringarna av Tornedalen.

Tornedalen är delvis hemma för mig, jag är uppvuxen en bit västerut men det är ändå välkänd mark för mig. Platserna och ortsnamnen är bekanta, folket, språket, miljöerna, färgerna - allt känner jag igen. Jag tycker att de bitarna i boken är de mest välskrivna. Här finns, både i verkligheten och i boken, ett lugn. I Stockholm finns ett annat tempo, och det avspeglar sig även i berättandet. Jag tycker om de här växlingarna, de vitt skilda miljöerna, och de olika karaktärerna. Kanske att just övergångarna där emellan inte flyter på så bra, det blir lite hoppigt ibland.

Det här är också en bok med starka kvinnor. Männen håller sig mer i bakgrunden, det är kvinnorna som styr och är i centrum i Esmaras släkt. Några traditionella "manliga" män finns nästan inte alls. Esmara själv blir nästan för mycket ibland, hon är så driftig i sina affärer och ror i land allt hon företar sig. Det blir stundtals nästan som att läsa en skröna.

Men jag gillar det här, det gör jag absolut. Det känns som att Berättelsen om Esmara kommer att växa sig ännu starkare i kommande bok. Det finns potential för att bli en riktigt bra och minnesvärd romanserie.

Fakta:
Förlag: Piratförlaget
Antal sidor: 416
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Esmara var inte mer än fem år när hon såg sin mamma mördas.


Bokfrågornas ABC del 15

O är dagens bokstav i O:s alfabetsutmaning.

Ännu ett bokpris den här veckan, ett endast för kvinnor Orange Prize for Fiction som delats ut sedan 1996. Vet du något om priset? Har du läst böcker av någon pristagare? Är det bra med ett pris för kvinnliga författare?
Förra veckan handlade det om Nobelpriset, ett pris som jag inte bryr mig särskilt mycket om. Orange Prize for Fiction är däremot mycket intressantare. Här handlar det om författare som jag gärna läser eller vill läsa. Jag har läst Chimamanda Ngozi Adichie, Carol Shields och Lionel Shriver, dock inte just de böcker som de två sistnämnda vann pris för. Jag har dessutom läst en hel drös av de som varit nominerade men inte vunnit.

Nu blev jag sugen på att gå igenom listan och beta av de författare som är okända för mig, för jag är övertygad om att det döljer sig några riktiga guldkorn där.

Berätta om en bok som du tyckte mycket om, trots att du inte trodde att du skulle gilla den. En oväntad favorit alltså!
Jag köpte Trollkarlens trast av Martin Davies enbart för att den var så billig. Jag hade inga förväntningar alls, mer än att jag hoppades att den skulle gå att läsa. Men den var bättre än så, den var helt fantastisk! Det handlar om forskaren och konservatorn Fitz som försöker spåra rätt på en sedan länge försvunnen uppstoppad fågel. Det enda som finns bevarat är en teckning på museum, ingen har någonsin sett ett levande exemplar, och den uppstoppade har varit försvunnen i 200 år. Är det överhuvudtaget möjligt att fågeln finns kvar efter så lång tid?

Parallellt med det här nutidsmysteriet får vi följa en kärlekshistoria mellan 1700-tals naturvetaren Joseph Banks och hans hemliga älskarinna, vars identitet konservatorn Fitz försöker få fram. Han hoppas kunna finna fågeln om han lyckas spåra henne och hennes efterlevande. Spännande handling, välskriven och med ett snyggt språk.

Jag är inget fan av Peter Harrysson, men tänker ändå sno ett av hans favorituttryck. Jag vill att du berättar om en bok som var olidligt spännande!
Linwood Barclay är bra på att skriva spännande bladvändare som är omöjliga att lägga ifrån sig. Utan ett ord handlar om 14-åriga Cynthia som grälar med sina föräldrar och slår igen dörren till sitt rum. När hon vaknar nästa morgon förväntar hon sig en konfrontation, men istället är huset tomt. Hennes mamma, pappa och storebror är borta, utan ett spår. 25 år senare ringer telefonen. En mansröst säger att hennes familj förlåter henne. Vem ringer och vad hände hennes familj?

Och slutligen vill jag höra om en bok om ett mindre trevligt ämne. Har du läst någon bok om otrohet som du tycker är bra?
Där väljer jag Bedragen av Katerina Janouch, första delen i serien om barnmorskan Cecilia Lund. Jag gillar böckerna, de är lättlästa, vardagsnära och känns äkta.


#14


Bokhyllan - v.38


Man kanske kan säga att DNA är lika viktigt för människokroppen som bokhyllan är för en bibliofil. DNA är också namnet på den här fina hyllan som är designad av Alessandro Elli för Linfa Design. På bilderna ovan är den dels sammanlänkad flera stycken och som fristående. Det blir en fin rumsavdelare som släpper in både ljus och luft.

Hittebarnet - Katerina Janouch

Cecilia är gravid. Sommaren står i full blom och det är mycket som ska ordnas. Barnkalas, semester och en weekendresa på tu man hand med maken John. Graviditeten är lika oväntad som förvirrande. Är äktenskapet tillräckligt stabilt för att klara av ännu ett barn? Och vad ska resten av familjen och släkten säga?

Privatlivet är turbulent, men mycket händer även på förlossningen. En sen kväll hittar Cecilia ett övergivet barn på marken utanför sjukhuset. Vem har lämnat barnet – och varför? I sina försök att besvara gåtan utsätter sig Cecilia själv för stora risker. Både kroppsligt, men även känslomässigt. Vad är det egentligen som händer mellan Cecilia och polismannen Per Nilsson? Och vilka mörka hemligheter är det som döljer sig i  en främmande kvinnas moderskap - krafter så starka att hon är redo att ge upp sitt nyfödda barn?

Kommentar:
Hittebarnet är tredje boken om barnmorskan Cecilia Lund, de två tidigare är Bedragen och Systerskap.

Katerina Janouch är en av mina favoritförfattare. Jag gillar hennes vardagsnära stil och hur hon lyckas göra Cecilia trovärdig både i sin yrkesroll och som blivande fembarnsmor i ett skakigt äktenskap. Styrkan i de här böckerna är just Cecilia och hennes relationer till familjen, sin mamma, mormor, och polisen Per. Bihistorierna, som i det här fallet om ett hittebarn, skulle jag kunna vara utan. De tillför egentligen ingenting, det är relationerna som är det viktiga, inte deckargåtor eller försvinnanden. Den här gången tycker jag det blir extra rörigt också, och det blir inte något bra slut på historien.

Gillade ni de båda tidigare böckerna kommer ni att tycka om även denna, och har ni ännu inte läst någon av dem så tycker jag att ni ska pröva på. Nu ser jag fram emot nästa bok, jag är väldigt nyfiken på hur det kommer att gå för Cecilia och John. Och inte minst vad som händer med Per!

Fakta:
Förlag: Piratförlaget
Antal sidor: 451
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Babyn fick inte frysa.

Den silvriga barnkammarboken

Barnkammarböckerna är en serie antologier som ges ut av Bonnier Carlsén. De finns i flera olika färger och versioner och rymmer det allra bästa som finns att läsa för små barn, från vaggan upp i dagisåldern. Helt underbara att samla på, eller ge bort i present.

Jag har inte läst alla, men min favorit av de jag läst är Den silvriga barnkammarboken. Den innehåller 95 sånger, både klassiska visor och moderna dagislåtar. En helt utsökt blandning av gammalt och nytt. Dessutom följer det med en cd-skiva, vilket är perfekt om du inte hört sångerna förut. Då kan du ändå sjunga med. Det enda som är synd är att inte alla sånger fått plats på skivan.

Boken är rikt illustrerad av en mängd kända svenska illustratörer som Filippa Widlund, Gunna Grähs, Sven Nordqvist, Anna-Clara Tidholm, Pernilla Stalfelt, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Paul Ströyer och många fler. Det är en fröjd bara att bläddra i den.

Det här är en perfekt doppresent eller födelsedagspresent, en bok att spara och som håller i flera generationer. Liksom alla de övriga Barnkammarböckerna.

Fakta:
Förlag: Bonnier Carlsén
Antal sidor: 170
Utgivningsår: 2004

#13


Bokgeografi Nigeria

Veckans land i geografiutmaningen är Nigeria, och det är ett passande val med tanke på Bokmässans Afrika-tema. Men ett svårt land!

1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i landet eller är skriven av en författare med anknytning dit.
En av de allra bästa böcker jag läst är En halv gul sol av Chimamanda Ngozi Adichie. Det är en storslagen, episk roman och en mycket känslomässig läsupplevelse som utspelar sig i Nigeria under Biafrakriget.

2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till landet. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Buchi Emecheta är född i Lagos, men flyttade till London på 60-talet. Hon har skrivit om kvinnors situation i det nigerianska samhället i böcker som The slave girl och The Joys of Motherhood. (Ironisk titel).

3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till landet, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag har inte läst Chinua Achebes Allt går sönder, men jag har den på min vill-läsa-lista.


Bokfrågornas ABC del 14

Bokfrågornas ABC  går vidare, och nu heter bokstaven N.

Det går inte riktigt att undvika Nobelpriset i litteratur den här veckan. Alla tycker någon om priset i fråga. Vad har du för relation till priset och pristagarna?
Nobelpristagare är inte min grej. Får man säga det som bokbloggare utan att bli lynchad eller sedd som icke-trovärdig inom bokbloggarbranschen? ;) Men jag tycker faktiskt att Nobelpriset är ruskigt ointressant. Jag blir i princip aldrig nyfiken på en författare som fått priset, de lockar mig helt enkelt inte. Jag har läst en del som jag tycker mycket om, bl.a J-M G Le Clezio och Toni Morrison. Om Joyce Carol Oates någonsin får priset kanske jag ändrar åsikt.

Vem är din nordiska favoritförfattare?
Oj vad svårt, det finns ju så många... Men jag tror det blir dött lopp mellan Johan Theorin och John Ajvide Lindqvist. Jag älskade Johan Theorins Nattfåk, men blev besviken på Blodläge, så hans form har dalat på slutet. Istället har Ajvide Lindqvist växt sig starkare då jag tycker att den senaste, Lilla stjärna, är hans allra bästa.

Vem är den senaste nykomling du läst?
Den senaste i raden är Vecka 36 av Sofie Sarenbrant, en helt okej debut tycker jag. En snabbläst och spännande underhållningsdeckare.

Finns det någon författare du inte läst, men är nyfiken på?
Många, många... Carlos Ruiz Zafon, Suzanne Collins, Jonathan Safran Foer, Elizabeth Kostova, Alexandra Potter, Melanie Rose...


#12


Bokhyllan - v.37

Cheeky Boxes är ett hyllsystem designat av Lucie Koldová. De olika modulerna kan kombineras efter önskemål och behov, till ett unikt mönster i färg och form eller efter det utrymme som finns i rummet. Snyggt, annorlunda och lekfullt!

My appetite for destruction - Steven Adler & Lawrence J. Spangola

Steven Adler är ännu en i raden av åttiotalets stora rockstjärnor som skrivit sin biografi - My appetite for destruction - sex & drugs & Guns N' Roses. Adler spelade trummor i Guns N' Roses mellan 1985-1990, då han fick sparken på grund av sitt missbruk.

Förra året medverkade han i Celebrity Rehab med Dr Drew, och det var rent sorgligt att se honom. Efter mångårigt missbruk av crack, heroin och kokain var han en spillra av sitt forna jag, bitter och besviken på sina tidigare bandmedlemmar. Här är mycket av den bitterheten borta, han inser sin egen skuld i allt som hänt, och levererar en rak och ärlig berättelse. Ärlig i den meningen att han berättar sin egen version, och gör det trovärdigt. Därmed inte sagt att det verkligen är en sanning, för om man läst Slash biografi eller Nikki Sixx Heroin diaries så finns samma händelser återberättade på lite olika sätt. 

Steven var alltid känd som den glade trummisen, som skämtade och tog allt med en klackspark, till han slutligen fastnade så djupt i sitt missbruk att han försvann ur bandet och ur folks medvetande. Men bakom den glada fasaden fanns en osäker pojke med dålig självkänsla.

Han berättar om sin barndom och sin uppväxt. Sin hatkärlek till sin mor. Hur han redan i elvaårsåldern började röka hasch, för att något senare börja hänga på klubbar där han uppvaktades av både män och kvinnor. Han blev också sexuellt utnyttjad av män. I trettonårsåldern träffade han Slash. De bodde i samma kvarter, båda hos sina mormödrar, och det klickade direkt. De hängde ihop i flera år, och så småningom ledde det fram till bildandet av GNR.

Vi får ta del av de första stegen i karriären, fram till genombrottet, världsframgångarna och så småningom sveket från hans vänner i bandet. Sveket från Slash är det som tog hårdast på honom, och även om han verkar ha kommit över det och pratar gott om Slash i boken, så är nog inte allt löst dem emellan. I tacktexten nämns exempelvis inte Slash, men Axl, Duff och Izzy räknas upp.

Efter han lämnade GNR eskalerade hans missbruk och han når botten. Sedan når han verkligen botten. Det är både tragisk och skrämmande läsning. Vid en intervention ledd av hans bror Jamie (där även Slash medverkar) går han med på att åka till rehab, och det leder så småningom fram till hans medverkan i Celebrity Rehab.

Det här är en riktigt bra, och välskriven, biografi. Till skillnad från Slash, som tog hjälp av Anthony Bozza, så har Steven Adler haft en betydligt bättre medförfattare i Lawrence J. Spagnola. Det är en närgången och naken skildring. Hårt och rått blandas med värme och humor till en skön mix. Gillar ni rockbiografier eller är ett GNR-fan måste ni defintivt läsa denna. Det här är en av de bästa. Det sägs för övrigt att även Duff McKagan håller på att skriva en bok. Det ser jag fram emot.

Fakta:
Förlag: Harper Collins Publishers
Antal sidor: 286
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Oh my God, this is the highest I have ever been in my life.

#11


Bokgeografi Ryssland

Nästa land i geografiutmaningen är Ryssland. Uj vilket svårt land. Jag har läst en del ryska författare, men alla har jag läst under skoltiden. Jag har inte läst en enda rysk roman "frivilligt". Kanske borde ändra på det?

1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i landet eller är skriven av en författare med anknytning dit.
Jag tyckte mycket om Anna Karenina av Leo Tolstoj när jag läste den, en bok med en minnesvärd första mening: Alla lyckliga familjer är varandra lika, men den olyckliga familjen är alltid olycklig på sitt speciella sätt.

2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till landet. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
David Benioff är inte ryss, har inget ryskt påbrå, har aldrig besökt landet, men då han skrivit den härliga boken Tjuvarnas stad som utspelar sig i Leningrad så kvalar han ändå in under den här punkten tycker jag.

3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till landet, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag har inte läst Den ryske vännen av Kajsa Ingemarsson. En svensk författare visserligen, men boken utspelar sig i Tjetjenien.


#10


Bokfrågornas ABC del 13

Nu har turen kommit till M i Bokfrågornas ABC. Här kommer mina svar:

Berätta om en bok där mat har stor betydelse.
I Tjuvarnas stad av David Benioff får tjuven Lev och desertören Kolja ett uppdrag. De slipper avrättning om de lyckas samla ihop tolv ägg till överstens dotters bröllopstårta. Det är brinnande krig, smällkall vinter, och befolkningen svälter i det belägrade Leningrad, Det är alltså inte alldeles enkelt att hitta de där äggen, i en stad där burkar med jord (som innehåller rester av smält socker från ett bombat varuhus) säljs på torget som mat. En favoritbok!

Vems memoarer skulle du helst av allt vilja läsa?
Mitt hjärta slår ju lite extra snabbt av rockbiografier. Förutom att jag vill läsa Vince Neils Tattoos and Tequila som kommer ut i dagarna, så skulle jag väldigt gärna vilja läsa en ärlig och sann biografi skriven av Axl Rose. Något som inte lär hända i första taget.

Man Booker Prize for Fiction har delats ut till en författare inom det fd. brittiska samväldet sedan 1969. Här finns alla vinnarna. Har du någon favorit?
Jag har läst ynka två böcker på listan, jag har läst många av författarna men inte just de titlar som vunnit pris. Jag är väl lite udda antar jag. Min favorit är Vernon God Little av DBC Pierre.

Jag söker också en bok om makt.
Det finns många böcker som handlar om makt, eller brist på makt. Den dagen min dotter blev galen av Michael Greenberg handlar om när psykisk sjukdom tar makten över Michaels femtonåriga dotter. Att plåstra om fysiska sår och skador är man kanske van vid som förälder, men hur hanterar man att barnets själ och personlighet förändras?


Vecka 36 - Sofie Sarenbrant

Sommarsäsongen i det lilla fiskeläget Brantevik är över för den här gången. För familjerna Winter och Malm har det varit en regnig semestervecka och stämningen är inte på topp. De bästa vännerna Johanna och Agnes är båda gravida och inom några få veckor kommer de att vara mammor.

I ett försök att ändå avsluta vistelsen på ett bra sätt bestämmer sig paren för att gå och sjunga karaoke på den lokala hamnkrogen. Men något går fruktansvärt fel och på morgonen när de andra vaknar är Agnes borta.

Agnes försvinnande blir veckans stora nyhet och polisen och media arbetar var och en på sitt håll för att finna en lösning på gåtan. Men det blir en kamp mot tiden och allt tar en oväntad vändning när en död kvinna hittas uppspolad på en strand...

Kommentar:
Jag fastnade för den här boken när jag läste baksidestexten, det verkade så ruggigt spännande. Försvunna kvinnor förekommer ofta i deckare, men försvunna kvinnor som är höggravida är betydligt ovanligare. Det blir extra otäckt när ondskan drabbar något "heligt".

Styrkan i den här boken ligger i själva historien. Det är spännande och det är ett driv som gör att man hela tiden vill läsa vidare. Däremot tycker jag det brister en del i persongalleriet, vissa känns trovärdiga och intressanta, medan vissa är mer skissartade. Jag hade velat få lära känna dem lite bättre.

Jag tycker att det här är en bra debut av Sofie Sarenbrant OM det är så att det kommer en fortsättning på den här historien. Slutet lämnar en del att önska, men det är helt okej ifall historien rullar vidare i nästa bok. Och det måste den väl?

Fakta:
Förlag: Damm förlag
Antal sidor: 300
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Med ena ögat kikade hon in genom den smala dörrspringan.

#9


Bokhyllan - v.36

 


Den här hyllan, Sapien, designades 2003 av italienaren Bruno Rainaldi. Den är perfekt för den som har många böcker, men ont om plats. Här förvarar man böckerna horisontellt. Fyller man den helt med böcker så blir själva hyllan nästan osynlig, man ser bara ett torn av böcker.

Den höga hyllan har fjorton hyllplan och kan rymma upp till 70 små och stora böcker. Den mindre hyllan har 10 hyllplan och rymmer upp till 50 böcker. Gjord i metall och med en tung bas så man kan vara säker på att den står stadigt.

Angelologi - Danielle Trussoni

Syster Evangeline har bott bland nunnorna i ett kloster strax utanför New York sedan hon var tolv år. En dag när hon utför sina sysslor i klostrets bibliotek får hon ett brev som kommer att förändra hennes liv.

Brevet är från en man som vill veta mer om en brevväxling från 1940-talet mellan den dåvarande abbedissan på klostret och den berömda Abigail Rockefeller. Evangeline börjar undersöka breven och upptäcker något ofattbart. I över tusen år har det pågått ett krig mellan ett samfund av angelologer och ättlingarna till fallna änglar som en gång i tiden fått barn med människorna. Dessa halvänglar är grymma varelser som lever mitt ibland oss.

Evangeline inser att hennes föräldrar varit en del av motståndsrörelsen mot dem och att det nu är hennes tur att fortsätta kampen. Samtidigt omringas klostret av ett stort antal hotfulla bevingade varelser. Kan Evangeline undkomma dem och med hjälp av de ledtrådar som döljs i breven hitta det föremål som kan avgöra striden?

Kommentar:
Här är det inte godhjärtade änglar av bokmärkes- eller kerubtyp som spelar huvudrollen, utan en typ av halvänglar som kallas nefilim. De härstammar från fallna änglar som fått barn med människor och har infiltrerat sig i alla möjliga maktpositioner som Europas kungahus, rika societetsfamiljer och nazisterna. Och de är onda.

Jag har lite blandade känslor efter att ha läst Angelologi. Stundtals är det sånt driv i historien att jag sitter som på nålar och bara måste läsa vidare. Stundtals känns det ologiskt och osammanhängande och upprepande. Jag gillar vad jag läser, men jag är inte helt överens med historien. Det också en del slarvfel i översättningen som drar ner betyget.

Historien växlar mellan nutida New York och andra världskrigets Europa, och det är historien under kriget som fängslar mig mest. De delarna är också mest välskrivna.

Visst är det lite Dan Brown-vibbar, med ett religiöst mysterium där forskare jagar över en hel stad för att klura ut ledtrådar samtidigt som de förföljs av skurkar. Men - håll i er alla Dan Brown-hatare, han är en betydligt bättre författare än Danielle Trussoni. Jag tycker inte att Trussoni lyckas fullt ut med att förklara bakgrunden och historien på ett logiskt sätt. Slutet är också lite av ett antiklimax. Det blir aldrig någon riktig "stridernas strid" utan mer bara en fjutt. Det är en riktigt bra historia, men tyvärr inte lika bra berättad.

Trots att jag kanske verkar negativ så gillar jag det här, det finns något som gör att jag har överseende med bristerna, men jag är förvånad över att Angelologi har hyllats av så många fina recensenter? Det förstår jag faktiskt inte alls.

Fakta:
Förlag: Damm förlag
Antal sidor: 479
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Angelologerna undersökte kroppen.


#8


Om förlag och recensionsexemplar

Malin skrev ett intressant inlägg om förlagens generositet (eller brist på) när det gäller recensionsexemplar. Jag har inte riktigt samma erfarenheter som henne, och det är lite märkligt att vi får så olika bemötanden från samma förlag.


De stora förlagen brukar vara ganska generösa mot mig. Norstedts, Rabén & Sjögren, Wahlström & Widstrand eller Forum brukar oftast skicka de böcker jag frågar efter. Natur & Kultur likaså, men det är ett tag sedan jag var i kontakt med dem. Albert Bonniers är ganska ojämna, och sämst i skaran. Ibland har jag fått den bok jag vill ha, andra gånger får jag inte ens ett svar. Forma Books hör också till de ojämna – ibland mailar de och erbjuder böcker, ibland skickar de inte ens de jag frågat efter.


Mindre förlag som Kabusa Böcker, Telegram Förlag och Basil Förlag svarar och skickar blixtsnabbt. Vanligen är även Pocketförlaget och Månpocket generösa och snabba. Ordfront är också riktigt bra. Extra trevligt tycker jag det är med förlag eller författare som sjäva tar kontakt och frågar om de får skicka en bok (Telegram Förlag, Simona Ahrnstedt, Piratförlaget m.fl) Då slipper man känna sig som en tiggare, vilket jag gör ibland. Speciellt när det är återkommande kontakter med samma person hela tiden...


Jag har nog aldrig varit med om ett förlag som mailat ett nekande svar (däremot har förlag låtit bli att skicka utan att meddela det) - och det är faktiskt riktigt dåligt för dem själva. Om jag frågar efter en bok är det ju för att jag är intresserad av den. Om jag inte får ett nekande svar från förlaget så går jag omkring där hemma och väntar på min bok - som sen aldrig kommer. När jag slutligen inser att jag nog inte får någon bok är den inte längre rykande färsk, intresset har hunnit svalna, det har kommit andra böcker som lockar mer, och jag kanske känner att jag kan vänta tills den kommer i pocket. Det leder till en läsare och en recension färre. Skulle dom svarat "Nej tyvärr" på mitt mail istället så hade jag kanske köpt den själv, läst den, gillat den, och tipsat om den.


#7


Bokgeografi Island

Nästa land på resan är Island. Jag har aldrig varit där, men skulle jättegärna åka dit. Här kommer mina svar.

1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig på Island eller är skriven av en författare med anknytning dit.
Jag tror inte jag läst någon isländsk författare? Jag kommer i alla fall inte på någon, och det är nästan pinsamt. Den enda bok (böcker) jag kommer på är Margit Sandemos serie Häxmästaren som utspelar sig på Island.

2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till Island. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Jag tar mig friheten att vara lite långsökt och väljer Johanne Hildebrandts bronsålderstrilogi Sagan om Valhalla. Den är inspirerad av den nordiska mytologin, som i sin tur är starkt förknippad med Island. Freja, Idun och Saga är alla tre mycket bra och läsvärda böcker.

3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till Island, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag har aldrig läst Jón Kalman Stefánsson, men hört mycket gott om honom. Jag känner inte till någon speciell titel av honom, får ta och kolla upp det lite närmare.


#6


Bokfrågornas ABC del 12

Bokstavsutmaningen går vidare, och bokstav nummer 12 är L.

Jag älskar listor och har listat lästa böcker sedan 1999. Hur kommer du ihåg vilka böcker du läst? Skriver du listor?
Jag har inte brukat skriva listor, men de senaste åren har jag gjort det. Ångrar att jag inte gjort det alltid, det hade varit roligt att ha kvar.

Lyrik
ligger mig också varmt om hjärtat. En genre som hemska svensklärare har förstört för allt för många. Vad är din relation till lyriken? Har du någon favoritpoet eller favoritdikt?
Jag läser inte så mycket lyrik, men när jag väl gör det så uppskattar jag det. Min absoluta favoritdikt är Annabel Lee av Edgar Allan Poe. Den har hängt med sen tonåren.

Ledamöterna
i Svenska Akademien är aderton till antalet. Vem är din favorit bland nuvarande och gamla ledamöter? Har du någon du inte förstår dig på?
Ledamöterna är ointressanta för mig, jag har nog inte läst någon av dem, och jag känner inget sug av att läsa någon heller. Så jag får väl svara att jag inte förstår mig på någon av dem.

Sjung långsamhetens lov eller inte. Jag vill i alla fall att du ska berätta om en riktigt långsam bok som du läst.
Långsam behöver inte betyda seg eller tråkig. Det osynliga berget av Carolina De Robertis läser man sakta och njuter av språket. Det händer saker, men det är hela tiden ett behagligt lugn över berättelsen och orden.


Fångad - Lucy Christopher

Jag hade just bråkat med mina föräldrar när jag fick syn på dig på Bangkoks flygplats. Du hade något speciellt i blicken, som om du ville ha något av mig. Ingen hade någonsin sett på mig på det sättet förut, med en sådan intensitet. Du fick mig ur balans, gjorde mig generad.

Men du kidnappade mig. Tog mig från allt som var välbekant, till sand och hetta, smuts och fara. Och du förväntade dig att jag skulle älska dig.

Kommentar:
Sextonåriga Gemma är på väg från Bangkok till Vietnam tillsammans med sina föräldrar när hon kidnappas av en främling. Mannen, Ty, för henne till Australien, där han har ett litet hus mitt ute i ingenmansland.

Ty har valt ut Gemma, han har spanat på henne sedan hon var tio år, och vet det mesta om henne och hennes familj. Han har stulit henne, för att ge henne ett bättre liv. Gemmas känslor växlar från rädsla till ilska till apati och likt Stockholmssyndromet en attraktion till sin kidnappare.

Själva storyn är helt fantastisk, en fasansfull och pirrande psykologisk thriller. Utförandet är jag dessvärre inte fullt nöjd med. Hela boken är berättad av Gemma, skriven som ett brev till kidnapparen, och det håller inte riktigt. Jag hade önskat att få mer grepp om både Gemma och Ty också, speciellt Ty hade jag velat lära känna bättre. Så inte riktigt en fullträff, men spännande och läsvärd!

Fakta:
Förlag: Rabén & Sjögren
Antal sidor: 319
Utgivningsår: 2010
Första  meningen: Du såg mig innan jag såg dig, på flygplatsen, den där augustidagen.

Gränsöverskridande böcker

Den här lilla enkäten hittade jag hos EnligtO som i sin tur hittade den hos Vixxtoria.

1. En bok som fick dig att bokstavligt talat missa bussen/bränna vid middagen/låta badvattnet rinna över/glömma att gratta din älskling på födelsedagen/motsvarande:
Det händer inte så ofta att jag glömmer, men det händer ofta att jag medvetet ignorerar och förhalar för att jag är inne i en bra bok. Senaste gången det hände var igår när jag läste Lucy Christophers Fångad då jag inte kunde börja laga middag förrän boken var klar. Det var ju så spännande...

2. Ett namn ur en bok (eller på en författare) som du redan har gett eller allvarligt överväger att ge ditt barn (eller häst eller hund eller marsvin eller bil):
När jag var liten bestämde jag att mina barn skulle heta Dina och Dorinda, efter systrarna i Det blåser på månen. Så blev det inte. När jag var tonåring bestämde jag att min eventuella dotter skulle heta Annabel, efter Edgar Allen Poes fantastiska Annabel Lee. Så blev det inte heller. Tack och lov säger nog mina döttrar...

3. En plats som du besökt bara för att den nämnts i en bok (eller för att en författare har bott där/gett namn till en pub där/kastat en äppelskrott där):
Jag har inte besökt någon plats, än, men jag drömmer om Diana Gabaldons Skottland och att få hälsa på hemma hos Brontë och Austen. Och förstås Isfolkets dal som jag drömt om sen 1989...

4. En tavla som skulle bli en bra bok?
Den här tavlan av Alfonso Simonetti, Ancor Non Torna (And She Never Returned), skulle göra sig utmärkt som en gotiskinspirerad spännande roman. Vem är kvinnan? Vad är det som har hänt? Vart är hon på väg?

5. Det är mycket tjat om böcker som blir film (och dåliga filmatiseringar av bra böcker), men vilken låt skulle kunna bli en bra bok?
I don't like Mondays av Boom Town Rats, som är inspirerad av den då 16-årige Brenda Ann Spencer som sköt ihjäl och skadade flera personer på sin skola med motiveringen att hon inte tycker om måndagar.


#5


Bokhyllan - v.35

Det här är en annorlunda - men snygg - bokhylla, i ett för övrigt mycket snyggt rum. Jag gillar idén med att vinkla hyllplanen. Det gör att den sticker ut. Bokhyllan är egendesignad av George, som bor i huset. Vill ni se mer av George (och Jessicas) hem, klickar ni vidare till Apartment Therapy. Tyvärr fanns det inga fler bilder på den fina hyllan, men mycket annat att inspireras av.

Nomad - Ayaan Hirsi Ali

I Nomad berättar Ayaan Hirsi Ali om de svårigheter invandrade muslimer i västvärlden möter, hur man som muslim blir misstänkliggjord och sedd som medskyldig till terrorattacker och det heliga kriget. Skildringen utgår från hennes egen historia.

Hon är mycket självutlämnande när hon beskriver sin familjs öde: En familjemedlem har aids, en annan har blivit åtalad för mord på sin man och en tredje skickar alla pengar han tjänar tillbaka till sin klan i Somalia. De bor alla i väst, men deras hjärtan finns någon annanstans. De drömmer om ett Somalia som aldrig har existerat. Kommer de någonsin att finna sig tillrätta i sina hemländer? Det känns osannolikt.

Kommentar:
För en tid sedan läste jag Ayaan Hirsi Alis självbiografi, En fri röst, och imponerades stort av denna kvinna. Hennes erfarenheter är något att ta lärdom av, hennes mod och styrka något att inspireras av. Oavsett om man håller med om hennes åsikter, eller tycker att hon går för långt i sin kritik mot islam.

I Nomad fortsätter hon sin berättelse. Mycket av historien känns igen från En fri röst, men här utvecklar hon sina idéer och går mer in på djupet när hon berättar om sin uppväxt, sina familjemedlemmar och tiden som asylsökande i Holland vidare till livet efter flytten till USA.

Det är en svår bok att tycka något om. Jag tycker hon har rätt i sak, i det att man måste få vara kritisk. Man måste få ifrågasätta, diskutera och debattera islam utan att kallas för islamofob eller rasist. Däremot kan jag tycka att hon är lite väl hård. Det är en skrämmande bild av islam hon målar upp, som ett hot mot västerlandet och världsfreden, och drar på ett sätt alla muslimer över en kam.

Hirsi Ali menar på att vårt sätt att vara toleranta mot islam, vår vilja att bevara invandrares kulturer och tillåta undantag från västerländska normer stjälper snarare än hjälper. Hur goda våra avsikter än är att hjälpa och underlätta integrationen, så är det den värsta sortens rasism. Kanske hon har rätt i det? Det tål i alla fall att tänka på.

Hon ser tre institutioner som skulle kunna göra mer, och även göra skillnad, och det är utbildningsväsendet, feministrörelsen och den kristna kyrkan. Skolorna bör uppmuntra kritiskt tänkande, inte ha "överseende" med elevernas tro. Feminister i väst borde göra de muslimska kvinnornas sak till sin. Se till att de får möjlighet att avsluta sina utbildningar, ta kontroll över sina kroppar och sin sexualitet, få ut dem i arbetslivet och se till att männen straffas när de tar till våld. Den kristna kyrkan bör vara mer aktiv med att sprida sitt budskap istället för att backa när de möter hätskt motstånd från muslimska präster och politisk elit. Det skriver jag absolut under på. Utbildning och upplysning är nyckeln till allt.

Det här är en lärorik bok, en bok att läsa, fundera över, och diskutera med andra. En mycket stark bok, och en mycket bra bok. Men läs En fri röst först, för att få hela historien.

Fakta:
Förlag: Albert Bonniers Förlag
Antal sidor: 352
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Hela mitt liv har jag levt som nomad.

#4


Bokfrågornas ABC del 11

Bokstav nummer 11 i geografiutmaningen är K. Här kommer mina svar. (Jag försöker variera mig fast jag egentligen vill svara något som har med Anne på Grönkulla/Lilla huset på prärien/Jane Austen på i stort sett varenda fråga hittills.)

1. Självklart måste det bli K som i kärlek idag. Berätta om ett kärlekspar i litteraturen som du tycker om.
Just kärlekspar har jag hundra favoriter känns det som, men det finns ett par som sticker ut lite extra och det är Claire och Jamie i Diana Gabaldons Outlander-serie. Det är en förtrollande serie som jag rekommenderar alla att läsa, och helst på engelska för den sköna skotskan som går förlorad i översättningen.

2. Krig är inte lika muntert, men jag vill ändå att du berättar om en bok som på något sätt handlar om krig.
Ett krig som ligger nära oss både i avstånd och tid är kriget i det forna Jugoslavien. Leila av Alexandra Cavelius är en sann berättelse och en mycket stark och gripande sådan. Leila är sexton år när kriget bryter ut och hon förs till ett koncentrationsläger där hon tillsammans med andra kvinnor tvingas till arbete och svält. Dagligen bryter soldaterna sig in i deras byggnad och våldtar dem gång på gång. När Leila till slut tar sig därifrån så hamnar hon ur askan i elden. Hon tvingas till en bordell där soldater utnyttjar, torterar och förnedrar henne.

Jag blev väldigt berörd av Leilas öde. Kanske beror det på att Leila är född 1976, i ett land inte allt för långt ifrån Sverige. Vi är i stort sett jämngamla, men medan hon befann sig i ett våldtäktsläger gick jag på gymnasiet med hela livet och framtiden framför mig. 

3. Berätta om en bok där korrespondens via mail, brev, sms eller något annat spelar en stor roll.
En bok som nästan helt består av korrespondens är Juliette Barkers brevbiografi om familjen Brontë. Det är brev och dagboksanteckningar från systrarna Charlotte, Emily och Anne, brodern Branwell och fadern Patrick, och det är fascinerande läsning. Man läser verkligen boken som en roman, dras in i deras liv och lär känna dem som personer.

4. Vem är din favoritförfattare av kåserier och/eller krönikor?
Jag har två favoriter, Martina Haag och Lena Sundström. Martina Haag med sin dråpliga och humoristiska stil, och Lena Sundström med sin skarpa och träffsäkra penna. Känns det fint att finnas en dag till? är en krönikesamling av henne som jag rekommenderar.


#3


#2


Bokgeografi Kanada

Nu är det Kanadas tur i geografiutmaningen. Här kommer mina svar.

1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i Kanada eller är skriven av en författare med anknytning dit.
En mycket bra bok är I vargars följe av Stef Penney. Den utspelar sig i Kanadas vintriga ödemarker bland pälsjägare och nybyggare. Det är en fängslande berättelse med fängslande karaktärer, och det gnistrar om språket som är mycket vackert. Stef Penney själv har aldrig satt sin fot i Kanada, då hon på grund av svår agorafobi inte kunde åka flyg. Hon gjorde all sin research på bibliotek i London, och det är smått fantastiskt med tanke på den atmosfär hon lyckas förmedla.

2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till Kanada. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Jag måste välja L.M Montgomery, som har skapat en av mina favoritkaraktärer Anne på Grönkulla. Jag har inte läst alla hennes böcker, men det är något som jag vill göra. När tiden räcker till...

3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till Kanada, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag är sugen på Never look away av Linwood Barclay, som verkar vara en spännande thriller i samma anda som hans tidigare böcker. Det handlar om Davids vars fru Jan försvinner under ett nöjesparksbesök. Men på övervakningskamerorna syns hon inte, och han börjar själv rota i försvinnandet. Vad har hänt och varför?