Söndagsenkät supreme del 1
1. Favoritbok i barndomen?
Beror på vilken del av barndomen som avses, men några som jag verkligen älskade och ännu älskar och har läst om och om igen är Laura Ingalls Wilders Lilla huset på prärien-böcker.
2. Vad läser du just nu?
Just nu, med några få kapitel kvar, Lilla himlafågel av Joyce Carol Oates.
3. Vilka böcker har du reserverade på biblioteket?
Inga, reserverar aldrig. Lånar sällan.
4. Dålig bokvana?
Finns det dåliga bokvanor?
5. Vad har du för tillfället hemlånat från biblioteket?
Endast en bilderbok med hunden Morris som vi slarvat bort någonstans i vårt hus och inte sett röken av sen i somras...
6. Har du en läsplatta?
Nej, men skulle gärna testa en.
7. Föredrar du att läsa en bok åt gången eller flera på en gång (slalomläsning)?
En bok åt gången.
8. Har dina läsvanor ändrats sedan du började blogga?
Jag läser mer, mycket mer, och köper därmed också mer.
9. Sämsta boken du läst i år?
Miss Mary Bennets självständighet av Colleen McCullough. Smörja.
10. Bästa boken du läst i år
Oj det är så svårt, för det går inte riktigt att jämföra biografier med chicklit med deckare med reportageböcker med ungdomsböcker. Jag har läst så mycket bra. Men för att välja en ur det skönlitterära facket så säger jag Främlingen i huset av Sarah Waters.
11. Hur ofta läser du utanför din egen bekvämlighetszon?
Ganska sällan. Men jag har ganska bred bekvämlighetszon.
12. Vilken är din läsebekvämlighetszon?
Bra böcker, kan man svara så? :) Något jag skulle vilja läsa mer av är författare från andra länder, det vill säga andra än svenska/brittiska/amerikanska som jag tror 80% av min läsning består av.
13. Kan du läsa på bussen?
Ja, men jag åker hemskt sällan buss.
14. Vilken är din favoritplats att läsa på?
Sängen.
15. Vad anser du om att låna ut böcker? Regler?
Bara jag själv hunnit läsa boken först så lånar jag ut.
16. Viker du hundöron i dina böcker?
Nej, möjligen i pocket någon gång.
17. Skriver du någonsin i bokens marginaler?
Nej.
18. I studierelaterade böcker då?
Det händer.
19. Vilket är ditt favoritspråk att läsa böcker på?
Svenska, med undantag för rockbiografier som bör läsas på engelska. (Om författaren är engelskspråkig förstås ;)
20. Vad får dig att älska en bok?
Det kan variera. Men den måste beröra mig på något sätt, antingen genom handlingen eller språket.
21. Vad inspirerar dig att rekommendera en bok?
Att det är en bra bok som jag tror skulle passa till den som får boken.
22. Favoritgenre?
Historiska kärleksromaner som helst utspelar sig under 1700-1800-tal, episka "stora" romaner. Eller rockbiografier. Det är mina två favoriter.
23. Genre du sällan läser (men önskar att du gjorde oftare)?
Jag läser nog i stort sett alla genrer, allt utom s/f, men det önskar jag inte att jag läste heller.
24. Favoritbiografi?
Uj så svårt, jag har läst så många bra, men jag drar till med en lite bortglömd favorit: Juliette Barkers brevbiografi över systrarna Brontë. Den är helt fantastisk, och verkligen en sann biografi, inte omskriven och tolkad av någon annan, utan det är (främst) Charlottes egna ord rakt upp och ner.
25. Har du någonsin läst en självhjälpsbok?
Hu nej.
Bokhyllan - v.43

Bokstäverna är utskurna tvärs igenom, så böckerna kan hämtas både från fram och baksidan om man använder den som rumsavdelare. Särskilt mycket förvaring är det ju inte, men det kan vara förlåtet när möbeln är så här läcker.
Källa: Freshome.com
#24

Jag älskar den pojken - Bosse Löthén
Året är 1976. Bosse Löthén är 12 år och hemma i Bollmora, en förort till Stockholm, är det tufft. I skolan är han en udda fågel, vilket straffar sig, glåpord och slagsmål är hans vardag. Men Bosse älskar rock, det är musiken han lever för. En dag lär han känna en man, nästan dubbelt så gammal som Bosse själv men som har i princip alla punkplattor som finns. Han introducerar Bosse för Stockholms snabbt framväxande punkscen, gör Bosse till trummis i ett av Sveriges första punkband och plötsligt kan drömmen om ett liv som rockstjärna bli sann. Men vad ingen vet är vilket pris Bosse får betala till sin "vän".
Kommentar:
Jag älskar den pojken är en stark och gripande bok där Bosse Löthén berättar om sin uppväxt i 70-talets Stockholm. Det handlar om mobbing, sexuella övergrepp och en alkoholiserad far. Men det handlar också om tiden när punken växte fram i Sverige.
Det här är en mycket personlig och ärlig berättelse. Bosse är en duktig författare med flyt och driv i språket. Det är dessutom en hel del dialog vilket gör att det känns som att läsa en roman.
Det är en bok som väcker många känslor. Mest av allt blir jag förbannad. På alla vuxna i skolan. De som såg hur Bosse mobbades men inte vågade eller orkade ta tag i saken, som bad honom att ändra på sig, som sa att de som slog och sparkade på honom inte menade något illa. Och jag tänker på hur många fler killar (och tjejer) som Bosse det finns där ute, och hur många vidriga typer som J, som bara väntar på att slå klorna i ett lämpligt offer. Fy fan.
Sexuella övergrepp är inte det lättaste att berätta om, och det är inte heller lätt att läsa om. Men det här är ingen mörk och svart bok, trots allt. Det är inget frosseri i elände som det ofta kan vara i den här typen av böcker. Bosses kärlek till musiken, hans styrka att slutligen göra sig fri från J, när han står upp mot sina mobbare, allt det är ljusglimtar som skiner starkt. Hela skildringen av punkscenen med Ebba Grön och Thåström är också glimrande läsning.
Jag älskar den pojken, säger Bosse idag till sitt 13-åriga jag. Jag älskar också den pojken och jag älskar den här boken.
Bosse Löthén är även författare till de helt underbara bilderböckerna om Pop och pappa.
Fakta:
Förlag: Telegram Förlag
Utgivningsår: 2010
Antal sidor: 294
Första meningen: Jag litar inte på någon som säger sig älska mig.
#23

Bokfrågornas ABC del 19
1. Jag är en språknörd. Lika bra att erkänna att en boks språk har stor betydelse för vad jag tycker om den. Vilken författare har det bästa språket enligt dig?
Jag är smått förälskad i Björn Ranelid, han är i en klass för sig. "Mina berättelser är som flyttfåglar som söker värmen och jag ger mig inte förrän de hittar ett bo i ditt hjärta." Och i mitt hjärta har de verkligen hittat ett bo. Jag tycker att han har en unik förmåga att göra svenska språket så vackert. Hans ord översatta till engelska har inte alls samma styrka eller känsla. Julklappstips: Jag skänker dig mina vackraste ord innehåller 300 av Björn Ranelids vackraste aforismer och metaforer, på fyra språk.
2. Det vimlar av syskon i böckernas värld. Vilka är dina favoriter?
Det finns så många syskon, men den första syskonskaran som dyker upp i tankarna är systrarna Bennet. Elizabeth är en av mina litterära favoritkaraktärer.
3. Sagor hör barndomen till, men funkar även för vuxna. Vilken saga tyckte du bäst om som barn? Har du samma favorit nu?
Jag älskade H.C Andersens Den lilla sjöjungfrun, en ganska ryslig historia som inte har mycket gemensamt med Disneys gulliga film. Jag läste sagan om och om igen och tyckte det var det så sorgligt och hemskt, med sjöjungfrun som förvandlades till skum på havet. Nu för tiden blir det inte så många sagor tyvärr, mina ungar har inte gillat de klassiska sagorna utan mer vanliga "moderna" böcker. Tyvärr. Men vi försöker ibland.
4. Att författare gör spotifylistor som soundtracks till böcker är inte ovanligt. En spotifylista kan du t.ex. hitta här. Gör ett soundtrack till en favoritbok. En låt, fem, tio eller kanske fler.
Vilken klurig och rolig uppgift, jag har spenderat halva kvällen på Spotify och letat låtar. Jag valde en av mina favoritböcker Var är Alaska? och har gjort en liten låtlista som jag tycker passar in. Lyssna särskilt på första låten som heter just Looking for Alaska. Den är inspirerad av boken och inspelad av författarens bror Hank Green.
Pocket & Påhitt frågor och svar
Här kommer mina svar på frågorna:
Vilken genre eller författare gillar du bäst?
Jag är en sucker för romantik och läser helst historiska kärleksromaner, 1700-1800-tal är mina favoritepoker. Favoritförfattaren är Diana Gabaldon. Tjocka tegelstenar och släktepos där man får leva inne i boken och med karaktärerna länge. Jag läser också gärna rockbiografier, eller biografier överhuvudtaget gillar jag att läsa, om det är en person som intresserar mig.
Vilken genre eller författare är du nyfiken på?
Jag vet inte om det finns någon oprövad genre jag är nyfiken på, men det finns många författare. Jag är nog nyfiken på de allra flesta som jag inte ännu provläst. Jag gillar inte sci-fi.
Vad har du läst, men tänkt "Aldrig mer!" om..?
Paolo Coelho kommer jag aldrig mer att läsa igen. Dessutom går självhjälpsböcker och må-bättre-i-själen böcker bort. Sånt är jag allergisk mot.
Finns det någon författare som du samlar på? Har du allt?
Jag samlar på böcker av mina favoritförfattare, ser ofta till att köpa deras böcker direkt de kommer ut. Jag har allt jag vill ha av ovan nämnda Gabaldon till exempel. Jag samlar också på Merri Viks Lotta-böcker, den samlingen är nästan komplett.
Finns det någon lista publicerad, över vad du har läst genom åren?
Mina lästa böcker 2009 och 2010 finns här i bloggen.
Annat litterärt, värt att veta..?
Jag tycker att jag har ganska bred smak och är öppen för det mesta.
Vad äter du för godis?
Äter helst choklad.
Naturgodis - ätbart eller inte..?
Mycket gott - med undantag för wasabikryddat snacks.
Dricker du te eller kaffe? Favoriter? Odrickbart?
Dricker både te och kaffe, i alla möjliga färger och former och varianter.
Hobby?
Förutom bokläsning så sjunger jag i kör.
Favoritfilm?
Jag gillar feelgood-filmer, romantiska komedier och liknande. Dirty Dancing är en svårtoppad favorit.
Favoritmusik?
Winnerbäck är stora favoriten. Liksom ständigt The Cure och 80-talsmusik.
Stjärntecken? Favoritfärg?
Jag är en typisk fisk och favoritfärgerna är grön/blå/turkos.
Samlar du på något?
Bara på böcker.
Bokhyllan - v.42


Lovely Rita är namnet på den här hyllan, designad av Ron Arad. Formen är tänkt att efterlikna ett band som ringlar sig. Man kan kombinera ihop flera hyllor på rad, eller bara ha en enda, och den finns i alla möjliga färger. En kul hylla, men särskilt många böcker rymmer den ju inte. Den blir din för en si så där $285.
Den gode borgmästaren - Andrew Nicoll
I staden Punkt, en glömd liten stad någonstans på den baltiska kusten, är stadens gode och ärlige borgmästare Tibo Krovic djupt och hemligt förälskad sin sekreterare, den vackra, ensamma och gifta fru Agathe Stopak. I den lugna och prydliga staden finns ingen möjlighet för borgmästaren att uttrycka sin kärlek till fru Stopak. Men en dag råkar hon tappa sin lunch i en fontän, allt förändras och deras liv blir sig aldrig lika igen.
Kommentar:
Ni vet hur det händer ibland att man får en speciell känsla i kroppen när man läser en bok, man förstår redan efter att ha läst ett par sidor att det här kommer vara något utöver det vanliga. Precis den känslan får man här, och det redan på första sidan. Vilken underbar bok det här är!
Huvudpersonerna Tibo och Agathe är båda ensamma, men på olika sätt. Tibo känner till ensamheten när han är ensam, Agathe känner till ensamheten tillsammans med någon annan. Egentligen är det i grund och botten en ordinär historia om olycklig kärlek och två ensamma människor, men den är så utsökt vackert berättad och innehåller små magiska element som skänker en sagolik stämning till historien. Själva karaktärerna påminner om de personer Anna Gavalda brukar teckna, men historien är sedan uppskruvad några steg.
Den gode borgmästaren är Andrew Nicolls debutbok, och det är en imponerande sådan. Jag är alldeles lyrisk över hans fantastiskt vackra poetiska språk, i fin översättning av Eva Mazetti-Nissen, och på det sätt han berättar en historia. Det är en bok att läsa långsamt och njuta av varenda sida. Det finns bara ett ord för att göra den rättvisa: Lysande! Läs den!
Fakta:
Förlag: Telegram förlag
Antal sidor: 332
Utgivningsår: 2010
Första meningen: I året Blank, när A-K var guvernör i provinsen R, hade gode Tibo Krovic varit borgmästare i staden Punkt i nästan tjugo år.
#22

Kulla-Gulla var det här
Jag hittade en länk hos Den luttrade bibliotekaren till ett test hos Nationalencyklopedin: Vilken fiktiv figur är du?
Av 150 fiktiva figurer blev jag mest lik Kulla-Gulla, en av mina barndomsfavoriter.
"Kulla-Gulla är en godmodig och omtänksam föräldralös flicka. Visade sig vara rik men behöll sitt goda omdöme."
Föräldralös är jag inte, men gott omdöme och omtänksam tycker jag nog stämmer in. Jag hoppas att det en dag visar sig att jag är rik också, men det har tyvärr inte hänt än...
Bokgeografi Japan
1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i Japan eller är skriven av en författare med anknytning dit.
I tonåren läste jag James Clavells Shogun och vill minnas att jag tyckte den var bra, men om jag skulle tycka det även idag vet jag inte. Visst fanns det en tv-serie för länge sen också? Jag tror det började med att jag såg den på tv, och efter det läste jag boken. Det handlar om John Blackthorne som kommer till Japan som en av de första europeerna, och möter en värld helt olik hans egen.
2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till Japan. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Jag har inte läst Murasaki Shikubu, men skulle vilja göra det. Hon föddes år 973, och skrev Berättelsen om Genji som brukar betraktas som världens första roman. Hon levde i hovet som tjänarinna till kejsarinnan, och hennes Dagbok som gavs ut efter hennes död berättar om livet och ceremonierna där. Hennes liv och hennes skrivande är jag nyfiken på.
3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till Japan, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag har aldrig läst något av Kazuo Ishiguro, men jag skulle vilja. Han verkar spännande!
Bokfrågornas ABC del 18
1. Har du läst någon bok som kretsar kring en rättegång?
Jodi Picoult, en av mina favoritförfattare, har skrivit flera bra böcker där just rättegångar spelar en central roll. En av hennes bästa är Skulden. Den handlar om försvarsadvokaten Ellie Hathaway som får till uppdrag att försvara en ung amish-kvinna som anklagas för att i hemlighet ha fött ett barn och sedan dräpt det. En spännande bok som utspelar sig i en annorlunda miljö. Och som alltid i Picoults böcker handlar det om etik och moral och svåra dilemman.
2. Har du någon romantisk favoritbok?
Det finns många, men den som direkt dyker upp i tankarna är Nick & Norahs oändliga låtlista. Det är en alldeles underbar bok som jag läste med ett leende på läpparna hela tiden, en mysig och varm feelgood-historia. Det är precis så här livet borde kännas hela tiden. Den utspelar sig under en natt i New York, och bara det är en av de mest romantiska inramningar en historia kan ha.
3. Religion påverkar oss antingen vi är troende eller inte. Berätta om en bok där religionen har betydelse.
Fånge i Teheran av Marina Nemat är en sann berättelse där Marina berättar om sin uppväxt i Iran under 70- och 80-tal, före och efter att Ayatollah Khomeini kom till makten. Hon är bara 16 år när hon grips och sätts i fängelse av den islamiska regimen. Hennes brott: hon protesterade mot att de vanliga skolämnena byttes ut mot studier av Koranen.
4. Slutligen vill jag att du berättar om en riktigt rolig bok!
En av de roligaste böcker jag läst är Belinda Olssons Otrogen på öppen gata. Huvudpersonen Agata är en av de mest osympatiska och osmidiga karaktärer jag mött, men samtidigt en av de härligaste. Det är en bok man fnissar och skrattar sig igenom.
#21

Bokhyllan - v.41


The word made flesh
För den som gillar både böcker och tatueringar är den nyligen utkommna The Word Made Flesh: Literary Tattoos from Bookworms Worldwide en bok att rekommendera. Det är en samling av olika litterära tatueringar, citat eller motiv, som är hämtade ur böckernas värld. Kurt Vonnegut och e.e cummings sägs vara de mest populära författarna att citera på sin kropp.
Här nedan är trailern för boken. Sajten, med många fina bilder, finns på tattoolit.com. Den är väl värd att kolla in.
Vilket bokcitat eller motiv skulle du välja att dekorera din kropp med?
Tattoos & Tequila - Vince Neil & Mike Sager
To Hell and Back with One of Rock's Most Notorious FrontmenSå har även Vince Neil, Mötley Crües legendariske sångare, följt Nikki Sixx och Tommy Lees exempel och skrivit sin självbiografi. Eller snarare medverkat till att få den skriven.
Mycket av historien är redan känd om man har läst The Dirt. På flera ställen är det exakt samma händelser som berättas, på exakt samma sätt. Så mycket nytt tillför inte den här boken när det gäller att berätta historien om Mötley Crüe. Däremot får man veta en del mer om Vince, utan att för den skull komma honom särskilt nära.
Vince har aldrig varit min Crüe-favorit, och jag kan inte säga att jag ändrat uppfattning efter att ha läst Tattoos & Tequila. Jag hoppades att få lära känna honom lite bättre, och främst få veta mer om de två stora tragedierna i hans liv: olyckan då han körde onykter, Hanoi Rocks trummis Razzle omkom och två ungdomar skadades allvarligt; och när hans 4-åriga dotter Skylar dog i cancer. Jag hoppades få en mer fullständig bild, hur han egentligen påverkades och hur han gick vidare, men grejen verkar vara den att han varken minns eller vill minnas alltför mycket. Det känns inte som att han lärt sig särskilt mycket, utan fortsätter leva sitt liv som han alltid levt. Annars kan man ju tänka sig att ödmjukhet och insikt kommer med åren, men det verkar inte så för Vince Neil. Han säger att han är nykter sedan 2007, men ser sig samtidigt inte som en alkoholist utan kan ta ett glas eller två ibland. Eller lite piller för att varva ner. Jo just det.
Jag blev lite förvånad över det agg och den bitterhet han hyser gentemot sina bandkollegor. Jag trodde nog att det var glömt och i det förflutna, men det verkar inte vara så. Till viss del förstår jag honom, han känner att de svek honom när han hade det som tuffast. Men han har nog också en skuld i det hela, som han inte så gärna erkänner. Det är lite sorgligt att läsa, men det finns trots allt en sorts hatkärlek dem emellan som knyter ihop dem. Nikki Sixx är för övrigt den enda ur bandet som medverkar med ett avsnitt i boken.
Det här är inte en av de bättre rockbiografier jag läst, men jag tycker ändå den är läsvärd. Det är en del slarvfel, upprepningar och stavfel som drar ner betyget, och det känns inte som en helt genomarbetad historia. Om Vince hade varit ärligare (eller haft bättre minne) skulle det blivit en bättre bok. Det är många luckor som gör att vi inte får hela bilden. Men jag känner med honom och tycker lite synd om honom. Hans osäkerhet, hans beroende av alkohol, av kvinnor, han verkar inte helt nöjd med sig själv och han verkar inte lycklig.
Är då hela historien om Mötley Crüe uttömd nu? Nej, jag skulle inte tro det. Vi har fortfarande inte hört Mick Mars historia, om den nu någonsin kommer. Nikki Sixx släpper sin andra bok, This is gonna hurt, till våren. Och det finns mer att berätta som inte blivit sagt. I Tattoos & Tequila medverkar Vinces fyra fruar med sina egna historier, och ett par av dem verkar ha mycket mer att berätta. Eller varför inte någon av deras managers, Doug Thaler eller Doc McGhee, som jobbade med bandet i flera år. Där borde det rimligen finnas mycket material att hämta. McGhee säger på ett ställe i boken att han skulle kunna sitta en hel vecka i sträck och berätta all crazy shit som bandet gjorde och inte ens kommer ihåg. Det är en bok som jag skulle vilja läsa.
Fakta:
Förlag: Orion
Antal sidor: 301
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Mike Sager: Is that a true story?
Och de nominerade är...
Oj vad svårt att välja ut fem böcker från det gångna året, och dessutom rangordna dem. Det är snudd på omöjligt att jämföra böcker ur olika genrer: Sophie Kinsella vs. Joyce Carol Oates, Mike Gayle vs. Johan Theorin. Det går ju inte. Alla är bra men på helt olika sätt.Jag har i alla fall enats med mig själv om ett beslut. Mina fem nomineringar till Bokbloggarnas litteraturpris är:
1. Främlingen i huset - Sarah Waters (5p)
2. Lilla stjärna - John Ajvide Lindqvist (4p)
3. Överenskommelser - Simona Ahrnstedt (3p)
4. Gargoylen - Andrew Davidson (2p)
5. Flickan med snö i håret - Ninni Schulman (1p)
#20

Grattis Tidningsida!
Bokgeografi Spanien
Nästa land i geografiutmaningen är Spanien. Här kommer mina svar.
1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i Spanien eller är skriven av en författare med anknytning dit.
Jag har nämnt den förut, men den är så bra att den förtjänar att nämnas igen: Kärlekens arkitekt av spanjoren Emilio Calderón. Det är en spionroman/kärlekshistoria med två katalanska ungdomar, José Maria och Montse, i centrum. De hittar av en händelse Skapelsens karta i en av Spanska akademiens boksamlingar, och upptäcker snart att kartan är en riktig dyrgrip som många vill lägga händerna på.
2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till Spanien. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Carlos Ruiz Zafón har jag ännu inte läst, men Vindens skugga ligger hemma i bokhyllan och väntar. Han är född i Spanien, men bor sedan 1994 i Los Angeles. Jag hoppas att han skriver lika bra som jag tror att han gör.
3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till Spanien, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag har inte läst Katedralen vid havet av Ildefonse Falcones, men har den på min vill-läsa lista. Jag blev fast i katedralbyggande när jag läste Svärdet och spiran, och har hört mycket gott om spanjoren Falcones debutroman. En ordentlig tegelsten på 666 sidor som utspelar sig i 1300-talets Barcelona.
Bokfrågornas ABC del 17
Qvinna i världen av Inger Frideborgsdotter handlar om sex kvinnor med olika levnadsöden i olika tider, på olika platser. Berätta om en annan bok som handlar om en kvinna i världen som du tycker är läsvärd!
En stark kvinna som jag tyckt mycket om att läsa om, är Ayaan Hirsi Ali. Född i Somalia, uppvuxen i Kenya, Saudiarabien och Etiopien. Från inbördeskrig, klanstrukturer och förtryck, till ett liv i frihet i Holland och USA. Frihet är dock ett relativt begrepp eftersom hon numera lever under jorden och med dödshot. En fri röst och Nomad är två böcker som berättar om hennes liv. Båda mycket läsvärda!
The queen and I är en fantastisk bok om hur kungafamiljen i Storbritannien får omvärdera sitt liv då landet blir republik. Boken är skriven av Adrian Moles morsa Sue Townsend. Berätta om en annan bok som handlar om en drottning!
Jag gillade Maria av Skottland av Margaret George som handlar om den skotska drottningen Mary, eller Maria då som hon heter på svenska. Skotska från födseln, men uppväxt i Frankrike återvänder hon till hemlandet för att överta tronen. En ung, katolsk drottning i det protestantiska Skottland. En välskriven roman om en spännande tid.
Qué? Berätta om en bok som du inte alls förstod dig på.
Paolo Coelhos Alkemisten förstod jag mig inte alls på. Floskler, svammel, illa skriven och en upprepande historia som inte är det minsta originell och inte det minsta djup fast den låtsas vara det. Jag förstår inte hur någon kan tycka den är bra.
Och till sist gör jag det lite lätt för mig och ber dig berätta om en författare eller bok på Q.
Den enda bok på q som jag kommer ihåg att jag läst är barnboken Varför är det så ont om Q av Hans Alfredsson.
#19

Bokbloggarnas litteraturpris

Det är Breakfast Book Club som ligger bakom Bokbloggarnas litteraturpris och du som är bokbloggare får vara med och nominera årets 5 favoritböcker. Hur du gör för att nominera kan du läsa om på deras blogg. Jag ska klura ett tag och se om jag lyckas välja ut några favoriter...
Mot Söderhavet. Segelfartyget Sofias seglats och tragiska undergång - Pamela Sisman-Bitterman & Lars Hässler
1969 reser ett gäng amerikanska collegestudenter till Sverige för att leta efter ett lämpligt segelfartyg. De finner träskutan Sofia i Kalmar, där hon byggdes 1921, och köper henne för 35 000 kronor. Därefter seglas hon till Spanien där hon byggs om och börjar sin bana som flytande hippiekooperativ på de sju haven. Ombord finns också maskoten Varmit, en coatimundi från Centralamerika, som är ovän med halva besättningen.
Det finns igen enskild ägare utan alla i besättningen, ett flertal svenskar, är ägare och kaptenen väljs genom omröstning. Båten överlever inte på grund av sin besättning utan trots sin besättning, men de upplever en oförglömlig tid ombord.
Tretton år senare, på sin andra världsomsegling, förliser Sofia under en storm i Stilla havet och en person omkommer. Resten av besättningen lyckas ta sig upp i livflottar och räddas efter fem dagar av ett ryskt lastfartyg.
Kommentar:
En av mina stora drömmar här i livet är att segla jorden runt, bara lämna allt, segla mot Söderhavet och leva som en bohem i flera år. Det faller tyvärr på att jag är lite sjörädd, hemkär och väldigt bekväm av mig. Men drömmen finns där. Och istället för att leva ut min dröm så läser jag om andra som gör det.
Det här är i huvudsak Pamela Sisman-Bittermans berättelse, hon seglade med Sofia under åren 1979-82, fram till den tragiska förlisningen. Lars Hässler seglade med ett år, 1979-80, han har kortat Pamelas ursprungliga text, lagt till egna kommentarer, foton och epiloger från övriga besättningsmedlemmar.
Och det är en mycket fascinerande berättelse. Först och främst är själva Sofia fascinerande. Ett flytande FN, ett hippiekooperativ i sann demokratisk anda, en nudistkoloni. Utan regler, utan hierarkier, utan arbetsplikt. Med en kapten som väljs genom omröstning. Kan det fungera? Det gjorde det uppenbarligen i många år, fram till myteriförsöket 1982, och det är intressant läsning. Det är också fascinerande att läsa om livet till sjöss, i motgång och medgång, alla de olika länder och avlägsna platser som besöks. Det är spännande och underhållande, och på sina håll även gripande. Pamela Sisman-Bitterman bidrar med målande beskrivningar av livet ombord, och det gäller inte minst den dramatiska förlisningen.
Men framför allt är det här en inspirerande berättelse, och en mycket läsvärd och lärorik historia. Om jag ska anmärka på något så hade jag gärna önskat lite bättre foton, bildbehandling hade inte skadat då många är väldigt mörka.
Fakta:
Förlag: Norstedts
Antal sidor: 301
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Jag seglade på den tremastade toppsegelskonaren Sofia nästan ett år i Söderhavet i slutet av 1970-talet, under hippieerans sista skälvande år.
Tips:
Jag bjuder på ytterligare ett lästips om världsomseglingar: Alla sa vi skulle dö av Danjel Henriksson, Kajsa Björn och Jonatan Bonthron
Bokhyllan - v.40

Hyllan är väggmonterad, och är konstruerad så att den kan sträckas ut eller dras ihop efter önskemål och behov. Maximalt utdragen mäter den 2,3 meter. Små bokstöd längst ut på hyllplanen förhindrar att böckerna ramlar ut. Smart, dynamisk och annorlunda.
#18

Tävla och vinn Lyckan, kärleken och meningen med livet
Jag tror att Elizabeth Gilberts Lyckan, kärleken och meningen med livet är en dålig bok. Och en dålig film. Och jag råkar ha två ex av boken i min bokhylla. Det är väl ändå onödigt?Jag har länge tänkt läsa boken, för jag har hört så många som sagt att den är bra. Kan alla dom ha fel? Jag har också lovat mig själv att inte döma böcker på förhand. Även om det skriker självhjälpsbok i amerikansk new age förpackning.
I alla fall, ett ex av boken ska jag behålla, och faktiskt läsa någon dag. Men det andra exet lottar jag ut här på bloggen. Jag tror det finns en del som är sugna på att läsa boken, speciellt nu när filmen är högaktuell.
Vill du vara med och tävla så skriv en kommentar till det här inlägget, senast 13/10 kl 13. Vill du ha dubbla chanser att vinna så skriv även ett inlägg i din blogg som du länkar hit. Lycka till!!
Tävlingen är avslutad och vinnaren meddelad, grattis Tidningsida!
Musik + litteratur = sant
"En gång i veckan så kommer jag att skriva om en musikgenre, låt, artist eller skivor (CD). Jag kommer att göra en liten historisk återkoppling med vissa av låtarna eller artisterna. Och det ni ska göra som är med i utmaningen är att tipsa om en bok eller flera eller kanske en författare som kan kopplas ihop med musiken. Ni får tänka fritt, brett, smalt. Jag hur som helst. Det kan nämligen bli riktigt roliga kombinationer. Och spännande."
Veckans musikval är ABBA.
Det finns en karaktär i en av mina favoritböcker som jag tycker är riktigt mycket ABBA, nämligen Lydia Bennet i Stolthet och fördom. Ung och sorglöst dansande, en omsvärmad Dancing queen. Flirtandes med soldaterna Gimme gimme. Tätt följd av Does your mother know och mot slutet den molltyngda The winner takes it all.
Det finns även fler låtar som skulle kunna vara ledmotiv till olika delar av hennes liv: Take a chance on me, SOS, Mamma Mia, When all is said and done... ja listan kan göras lång. Lydia Bennet är helt enkelt ABBA.

#17

Babylon - Camilla Ceder
Samma dag som kriminalkommissarie Christian Tell och hans flickvän Seja Lundberg ska åka på semester hittas ett par brutalt mördat på en av Göteborgs finare adresser. Hon är professor i arkeologi, han hennes student.
Mordet verkar först vara ett svartsjukedrama, men så börjar uppgifter komma in som pekar mot olaglig handel med flera tusen år gamla statyetter från Babylonien, stulna från museet i Bagdad under den amerikanska invasionen. Föremål från vår civilisations vagga, så värdefulla att de skulle kunna förändra en människas hela framtid.
Kommentar:
2009 kom Camilla Ceders debut, Fruset ögonblick, som jag tyckte var riktigt bra. Det här är uppföljaren, Babylon. Inte riktigt lika bra, men bra nog.
På sätt och vis är det här mer en relationsroman än en kriminalroman. Det är relationen mellan Christian och Seja som är det centrala i boken trots att handlingen kretsar kring mord och stulna, ovärderliga föremål. Det är lite synd ändå, för det är en annorlunda intrig som hade förtjänat att ta mer plats och fånga mitt intresse mer än den faktiskt gör. Det är inte direkt någon rafflande spänning att tala om.
Men jag tycker om Christian och Seja, och speciellt Seja som är en färgstark karaktär, helt olik de flesta. Deras förhållande är realistiskt och trovärdigt skildrat, och så där som det ofta är - man pratar förbi varandra, misstolkar och antar saker om den andre. Kanske att det blir lite för många och långa dialoger dem emellan ibland. Är det Camilla Ceders kuratorbakgrund som skiner genom kanske?
Jag tycker ändå att det här är en bra och läsvärd historia, men jag hade ganska höga förväntningar eftersom jag gillade hennes förra så pass mycket. Jag hade hoppats på lite mer. Till nästa bok hoppas jag på lika mycket spänning i deckarintrigen som i relationsbiten. Då blir det kanon!
Fakta:
Förlag: Wahlström & Widstrand
Antal sidor: 399
Utgivningsår: 2010
Första meningen: Jag kan inte säga att jag tänkt ut allt i förväg.
Bokgeografi Algeriet
1. Berätta om en bok du läst som utspelar sig i landet eller är skriven av en författare med anknytning dit.
Jag har läst Stulna döttrar av Malika Kaddour, en sann historia, Malika är född i Algeriet men flyttade som ung till Nederländerna, där hon gifter sig med Hamid. När Malika efter några år lämnar honom kidnappar han de två döttrarna och flyr landet. Boken handlar om hennes kamp för att få tillbaka barnen, något som hon lyckas med efter en dramatisk flykt. Lite i samma anda som Betty Mahmoodys Inte utan min dotter.
2. Berätta om en författare som på något sätt har anknytning till landet. Var så långsökt som du vill, men motivera gärna ditt val.
Albert Camus är född i Algeriet, men annars mest känd som fransman. Han fick nobelpriset 1957. Jag har endast läst Främlingen, och det var många år sen och inte särskilt frivilligt. Min relation till Albert Camus kommer snarare från The Cure och deras debutsingel Killing an arab som är inspirerad av just Främlingen. Det är för övrigt 32 år sedan den låten släpptes, en svindlande tanke.
3. Berätta om en bok av en författare som anknyter till landet, som du inte läst, men är nyfiken på.
Jag blev nyfiken på Assia Djebars Sultanbrudens skugga när jag läste recensionen hos Enligt O. Jag tror att det är en bok i min smak, och den ligger på min vill-läsa-lista.
Bokfrågornas ABC del 16
Bokstaven P är nästa på tur i O:s bokstavsutmaning.
Pseudonymer används ibland av författare. Vad tycker du om det? Vilken pseudonym skulle du rekommendera oss att läsa?
Det finns två typer av pseudonymer, en där författaren vill vara hemlig och det är befogat. Man lever under hot, man vill absolut inte bli offentlig etc. Det kan jag tycka är okej. Men vill man vara hemlig för att man inte vill bli känd så ska man förbli hemlig. Jag stör mig något enormt på författare som skriver under pseudonym och sen gör en stor mediagrej av det. När de märker att boken/böckerna blir väl mottagna och får fin kritik, ja då är det inte så viktigt att vara hemlig längre.
Jag kan inte komma på någon pseudonym som jag rekommenderar.
Vem är din favoritpappa i litteraturens värld?
Det finns många pappor värda att nämna, men en favorit är Charles Ingalls, pappan i Lilla huset på prärien. Han har alltid varit en pappa-förebild för mig, rättvis, trygg, och full av kloka visdomsord.
Popularitet vs. kvalitet. Vad har du för åsikter om detta dilemma?
Är det ett dilemma? Jag vet inte. Populära böcker som i topplisteböcker kan vara väldigt bra och väldigt dåliga. Kvalitetsböcker som i sådana som hyllas på kultursidorna och får fina priser kan även de vara väldigt bra och väldigt dåliga. Det ena utesluter inte de andra.
Pocket eller inbunden?
Det är först på senare år som jag börjat gå över till pocket, förut var de i princip bannlysta i mitt hem och mina bokhyllor. Men nu när pocket blivit så pass billiga så är majoriteten av de böcker jag köper pocket. Inbundna köper jag av mina favoritförfattare eller när det är nyutkommna böcker som jag måste läsa på en gång.
#16

Bokhyllan - v.39

Hyllan är tillverkad av plywood, och med ett u-format rör fäster man den enkelt på vilken hylla som helst. Det finns stickade överdrag i olika färger och mönster att trä på röret för att variera utseendet. Designer är Matthias Ries.
Någon i din säng - Andreas Roman
Utifrån sett har Sofia allt. Hon är en framgångsrik ung författare och bor mitt i stan i en lägenhet med fantastisk utsikt. Men under den perfekta ytan döljer sig en mycket ensam människa, som fördriver tiden med att umgås med sin låtsaskompis. En låtsaskompis hon haft sedan hon var liten.
Men när det börjar hände märkliga saker och han bli lite för verklig, när Sofia kommer hem till en olåst dörr och med en radio som spelar deras favoritsång, inser hon att det enda rätta är att ta tag i sitt liv och sluta leva i fantasin. Men hennes låtsaskompis har helt andra planer. Och sent en natt vaknar Sofia av att det ligger någon i hennes säng...
Kommentar:
Någon i din säng är en tät och spännande psykologisk skräckroman. Det är en krypande och otäck, nästan ångestladdad, stämning i berättelsen. Man vet inte riktigt vad som kommer att hända och hur allt kommer sluta. Händer saker på riktigt, eller händer allt i Sofias huvud?
De starkaste bitarna i historien är tillbakablickarna på Sofias uppväxt, den ensamma flickans barndom är trovärdigt berättad.
Jag kan nog tycka att historien är lite tunn, det känns på sätt och vis mer som en novell än en roman, trots att den ändå är på dryga trehundra sidor. Jag tycker också att slutet var lite oklart, jag förstår inte riktigt vad som hände trots att jag läste om det två gånger. Men det kanske är jag som är trög. (Om du läst boken får du gärna förklara vad som hände.)
Andreas Roman är en ny bekantskap för mig, men han har ett antal böcker bakom sig. Jag tycker inte att han ligger långt efter exempelvis John Ajvide Lindqvist när det gäller förmågan att skriva skräck och skapa en kuslig stämning. Däremot hade jag som sagt önskat en lite fylligare historia. Någon i din säng var i alla fall oväntat bra, och jag läser gärna fler böcker av Andreas Roman.
Fakta:
Förlag: Pocketförlaget
Antal sidor: 318
Utgivningsår: 2010
Första meningen: "Så här gör du", säger flickan och plockar upp musslan.


